Finsko bude rozdávat stovky eur měsíčně. A čekat, co to s lidmi udělá


12:32 • 26. srpna 2016

Tagy: Finsko

Finská vláda rozjíždí obrovský sociální experiment. Už od příštího roku spustí na vzorku náhodně vybraných občanů ve zkušebním režimu všeobecný základní příjem. Vybraná skupina lidí bude pravidelně dostávat 560 eur měsíčně, tedy v přepočtu zhruba 15.130 korun. Finsko se cíleně stane první evropskou zemí, která chce takto zaručený příjem na celonárodní úrovni vyzkoušet.

Návrh zákona, který je ve Finsku ve veřejném připomínkovém řízení do 9. září, počítá od příštího roku s 560 eury pro náhodně vybrané dva tisíce lidí ve výdělečném věku. Ti budou vybráni napříč Finskem, z celé země.

Finská vláda pak bude sledovat – dopady, přístup k takto získaným penězům, změnu přístupu k práci… Kabinet tak dostojí svému volebnímu slibu, který postavil premiér země a podnikatel Juha Sipilä. Ten čeká, že důsledkem bude zvýšení zaměstnanosti a zjednodušení systému sociálních dávek v zemi.

Tanečky kolem zaručeného příjmu pro všechny se neodehrávají pouze ve Finsku. Ve stejné době, tedy od ledna roku 2017, spustí podobný experiment nizozemské město Utrecht.

Švýcaři o garantovaném příjmu hlasovali v referendu na počátku června. A odmítli jej. Podle švýcarského modelu měl dosahovat 2500 franků, v přepočtu přes 60 tisíc korun měsíčně, a 625 franků na každé dítě. Nemělo být rozlišováno, zda člověk pobírá další příjem ze své práce, nebo je nezaměstnaný. Protiváhou mělo být zrušení sociálních dávek a podpor.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.