Více než polovina uprchlíků světa pochází ze tří zemí. Kterých?


17:47 • 10. září 2016

Tagy: OSN, UHNCR, uprchlíci, Krize, Sýrie

Počet lidí, které z jejich domů vyhnala válka či perzekuce, dosahuje rekordních čísel. Co však stojí za zmínku je to, že většina z nich pochází z pouhých třech zemí, dokládají údaje OSN.

Roční údaje zveřejněné úřadem OSN pro uprchlíky UNHCR ukazují, že počet vysídlených osob ve světě přesáhl loni poprvé v historii sledování dat hranici 65 milionů. Více než 21 milionů z tohoto čísla tvořili uprchlíci, 40,8 milionů byli vnitřně vysídlené osoby a 3,2 milionu byli žadatelé o azyl. V průměru tak bylo během roku 2015 podle UNHCR vysídleno každou minutu 24 osob. Pro srovnání v roce 2005 to bylo pouhých šest osob za minutu.

Zajímavé je, že pouhé tři země „produkují“ více než polovinu světových uprchlíků, kteří jsou pod dohledem UNHCR. Které to jsou? Na prvním místě je Sýrie s 4,9 milionu uprchlíků, druhý je Afghánistán s 2,7 milionu uprchlíků, následován Somálskem s 1,1 milionu uprchlíků.

Drtivou většinu syrských uprchlíků přijaly sousední země, v jejichž čele je s 2,5 milionu Turecko. Následují Libanon s 1,1 milionu a Jordán s 628,2 tisíce.

Mimo oblast Středního východu pak přijaly nejvíc syrských uprchlíků Německo (115 600) a Švédsko (52 700). Většina afghánských uprchlíků končí v Pákistánu (1,6 milionu) a Íránu (951 100), zatímco většina somálských uprchlíků končí v Keni (417 900) a Etiopii (256 700).

Podívejte se na interaktivní mapu: Když chcete vědět vše o migraci: Jedinečná animace

Napsat autorovi RSS

Vojtěch Černohorský je student navazujícího magisterského oboru Ekonomická analýza na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o finanční trhy a ekonomii. V Roklen24 působí na pozici junior editora.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.