George Soros varuje: Dnešní situace připomíná rok 2008


13:28 • 7. ledna 2016

Tagy: George Soros, Čína, jüan, finanční krize, Krize

Rudý začátek roku. Přesně tak by se dalo nazvat dění, které zažíváme tento týden, přičemž rozhodně nejde o něco, co by mělo pouze regionální charakter. Negativně vidí celou situaci i jeden z nejznámějších investorů z celého světa. Muž, který porazil Bank of England, jak je přezdíván George Soros, miliardář, investor a zakladatel hedge fondu Soros Fund Managenement, je přesvědčen, že světové trhy čelí krizi. Investoři by tak dle jeho názoru měli být maximálně obezřetní.

Muž, který zlomil Bank of England

Tímto způsobem okomentoval Soros současnou situaci během svého vystoupení na ekonomickém fóru, jež se tento týden koná na Srí Lance. Hlavní pozornost je upřena na Čínu, která se marně snaží nalézt novou cestu směrem k obnově ekonomického růstu. Do toho navíc vstupuje oslabující čínská měna jüan, které přenáší problémy do dalších částí světa, míní slavný investor. Návrat k pozitivním úrokovým sazbám pak vnímá jako výzvu pro celý rozvojový svět. To vše dohromady jsou aspekty, které Sorosovi silně připomínají rok 2008, kdy se svět ponořil do největší krize od doby Velké hospodářské deprese.

Globální devizové, akciové i komoditní trhy jsou pod masivním prodejním tlakem s tím, jak devalvující jüan posiluje obavy o síle čínské ekonomiky a její schopnosti transformovat svůj charakter z oblasti investic a průmyslu směrem ke spotřebě a službám. Jak moc je tato situace vážná? Pro představu, podle dat agentury Bloomberg klesla hodnota světových akciových trhů od pondělí do středy o téměř 2,5 bilionů dolarů. Ztráty se dnes ještě navíc prohloubily s tím, jak se čínské trhy opět propadly o více jak 7 % a stáhly s sebou i zbytek světa.

„Čína má obrovský přizpůsobovací problém, „ řekl Soros na srílanském fóru. „Nebojím se říci, že jde doslova o krizi. Jakmile se podívám na tamní finanční trhy, spatřuji něco, co mi připomíná dění krizového roku 2008,“ přepisuje investorova slova Bloomberg.

To, že je investiční publikum maximálně nervózní, potvrzují i hlavní ukazatele volatility. Tzv. index strachu VIX dle agentury Bloomberg stoupl o 13 %. Obdobně je na tom i japonský index Nikkei Stock Average Volatiliy sledující náklady na ochranu japonských aktiv, který od pondělí poskočil o 43 %. Výčet pak uzavírá index banky Merrill Lynch reflektující očekávané swingy na amerických státních dluhopisech. Ten za poslední tři dny stoupl o 5,7 %. Jak celá situace dopadne? Těžko říci. Faktem je, že Čína, ať už jde o stav její ekonomiky či akciové trhy, má sílu a význam na to, aby s sebou stáhla do krize i ostatní světové země.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něj byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.