Start-upům v Česku mají pomoci fondy s miliardami korun

,
15:22 • 18. září 2015

Tagy: Startup, dotace, Kapitál, investice, crowdfunding, equity crowdfunding

Stát chce podpořit rozjezd trhu rizikového kapitálu, ze kterého se financují začínající podnikatelské projekty. Pro startupy má být vyčleněno celkem přes dvě miliardy korun. Většina peněz půjde z unijních fondů. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje vytvoření investiční společnosti s názvem Národní inovační fond (NIF), která bude vytvářet a obhospodařovat investiční fondy. Jejich prostřednictvím bude za účasti soukromého kapitálu investováno do cílových společností či soukromých fondů. Materiál ve středu projedná vláda.

Projekt počítá s využitím peněz z Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) ve výši až 50 milionů eur, tedy v přepočtu zhruba 1,35 miliardy korun a zapojení dalších soukromých zdrojů ve výši 32 milionů eur, v přepočtu přes 860 milionů korun.

Trh rizikového kapitálu v ČR je zatím stále málo rozvinutý a patří k nejslabším v EU. Start-upy mají významný problém s obstaráním externího financování. Ve srovnání zemí EU zaujímá ČR v objemu těchto investic jedno z posledních míst, a to i v rámci regionu střední a východní Evropy, uvádí předkládací zpráva.

Na rozdíl od okolních zemí jako je Slovensko, Polsko či Maďarsko zatím v Česku nebyla zavedena státní podpora rizikového kapitálu.

NIF bude spadat pod dohled České národní banky. Projekt je v první fázi plánován na deset let, státní investiční společnost by měla vzniknout příští rok.

V programovém období 2014 až 2020 budou v OP PIK realizovány dva oddělené finanční nástroje kapitálových vstupů. Program Rizikový kapitál je zaměřen na financování již fungujících start-upů, program Proof-of-concept by směřoval do komercializace výsledků výzkumu a vývoje ve výzkumných organizacích a zakládání tzv. spin-offů. Jde o firmy, které propojují univerzitní výzkum s komerční praxí.

Součástí návrhu je studie proveditelnosti. Cílem celého projektu je podle ministerstva urychlit rozjezd tvořivých podnikatelských nápadů s vysokou přidanou hodnotou a to od nápadu a prototypu přes počáteční fáze podnikání až po úspěšnou obchodní realizaci a podpoření hospodářského růstu.

Vedle cesty dotací je skloňovanou a ve světě velmi dynamicky rostoucí cestou alternativního získávání kapitálu crowdfunding, v podobě přímého nákupu podílu ve start-upu pak equity crowdfunding. V ČR takovou platformu pod názvem Fundlift společně připravují investiční skupiny Rockaway a finanční skupina Roklen. Registrace projektů jsou možné od června.

Samostatný, dnes zveřejněný průzkum BDO ukazuje, že české firmy kritizují složitost čerpání peněz z evropských fondů a nejvíce jim vadí nadměrná byrokracie. Tu považuje za největší problém více než polovina (56 procent) firem. Spolu s administrativní náročnosti považují české firmy za složité také dokládání veškerých požadovaných podkladů. „Žadatelé navíc často situaci podceňují a nechávají vše na poslední chvíli. Udělat chybu, která pak znemožní čerpání peněz, není přitom vůbec těžké,“ podotkl Ondřej Šnejdar z BDO. Dalších 23 procent firem vnímá jako problematický celý proces žádosti, 13 procent pak nejvíce naráží na potíže s vyčerpáním všech poskytnutých finančních prostředků. Žádný problém v evropských dotacích neshledává jen pět procent firem.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.