Fed: Tyto banky v krizi natáhnou ruku pro pomoc

Pět z osmi největších amerických bank nemá důvěryhodné plány na omezení svých operací v době krize, aby byly schopné přežít i bez pomoci z peněz daňových poplatníků. Jsou mezi nimi Bank of America, Bank of New York Mellon, JPMorgan Chase, State Street a Wells Fargo. Oznámily to dnes centrální banka USA (Fed) a Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).

Banky nyní mají čas předložit plány s opravou „vážných“ nedostatků do 1. října, jinak jim hrozí přísnější regulace, jako navýšení požadavku na kapitál nebo omezení podnikatelských aktivit, uvedli regulátoři.

Vytvoření plánů je součástí legislativní reformy schválené v důsledku finanční krize v letech 2007 – 2009, kdy americká vláda utratila miliardy dolarů, aby udržela při životě velké banky, a zabránila tak rozvrácení americké ekonomiky.

Plány muselo předložit osm systémově důležitých bank, které americká vláda považuje za „příliš velké na bankrot“. Žádná z bank však nevyšla ze společného hodnocení Fedu a FDIC bez chyby. FDIC se nelíbil ani plán předložený Goldman Sachs a Fed zase považuje za nedůvěryhodný plán Morgan Stanley. Plán Citigroup sice prošel, ale regulátoři poznamenali, že má nedostatky, napsala agentura Reuters.

Zpráva z Fedu a FDIC přichází na prahu výsledkové sezóny za první čtvrtletí roku. Jako první dnes svá čísla reportovala banka JPMorgan, která předčila odhady analytiků.

 

Newsletter