Druhý rok 1987?

Wall Street má za sebou den poměrně výrazného výplachu.  Na trzích vládne nejistota podpořená hned několika fundamenty, od ropy přes Fed po brexit a americké prezidentské volby. Situace by mohla být mnohem horší. Proč? Současný stav totiž začíná silně připomínat „černé pondělí“ 19. října 1987, kdy index Dow Jones spadl o 500 bodů.

Na to, že investoři nemají jediný důvod ke klidu, upozornil Murray Gunn, šéf oddělení technické analýzy v bance HSBC. Podle něj jsme se dokonce dostali do situace, kdy se rozsvítilo rudé poplašené zařízení signalizující blížící se výplach.

Už v září Gunn, který pracuje především s Ellittovými vlnami, varoval, že trhy připomínají ten samý stav, kterého jsme byli svědky těsně před krachem z roku 1987. Netrvalo dlouho a koncem toho samého měsíce už trader poukazoval na rozsvícení „oranžového poplachu“. Dnes, s tím, jak Dow Jones během úterka spadl o 200 bodů, už není pochyb o tom, že se opravdu „něco“ blíží.

„Vzhledem k agresivnímu výprodeji amerických trhů z 11. října 2016 vyhlašuji rudý poplach,“ přepisuje Gunnova slova server Business Insider. „Pád byl celoplošný. Prodejní tlak reflektoval index TRIN, který porovnává rostoucí akcie s klesajícími, a to z hlediska jejich objemů, nervozitu pak poměrně jasně dokázal index strachu VIX.“

Klíčovou hranicí, která podle Gunna rozhodne o budoucím vývoji, je v případě Dow Jones úroveň 17 992 bodů, u S&P 500 pak 2166 bodů.

„Dokud zůstanou tyto levely neproraženy, pro akciové „býky“ existuje alespoň minimální šance na návrat. Pokud se tak však stane, což je dle mého názoru pravděpodobnější scénář, bude to jasný signále toho, že se do hry se dostávají „medvědi“. Možnost silného poklesu akcií je aktuálně opravdu vysoká.“

Nebezpečná shoda

Nestává se často, že se analytici na něčem shodnou. V tomto případě se tak ovšem stalo. Stejně jako Gunn z HSBC i stratég Tom Fitzpatrick ze Citi  varuje před podobností aktuálního trhu s trhem z roku 1987. O to strašidelnější je celá situace, pokud srovnáte tehdejší vývoj indexu Dow Jones s tím dnešním…

Vyjma podobnosti grafů do spekulace ohledně možného propadu vstupují další proměnné. Konkrétně se jedná o obavy ohledně stavu evropských bank, kterým „vévodí“ německá Deutsche Bank a italská Banca Monte dei Paschi. Dále pak o americké prezidentské volby a strach z dosažení limitů politiky světových centrálních bank (Bank of Japan, ECB).

Citi: Generálka politiky Bank of Japan je začátek konce QE

Za zmínku stojí i vybrané momenty jako 16% pohyb ropy během jednoho týdne, změna 10letých amerických dluhopisů o 20 bazických bodů během pěti dní či 90dolarový posun zlata během devíti dní.

Fitzpatrick tak investorům doporučuje zvýšenou opatrnost. Klíčovou věcí, kterou by měli v dohledné době sledovat, je index S&P 500. Pokud se mu podaří prolomit hranici 2119 bodů, dalšího dna bude dosaženo až za poměrně dlouho.

Newsletter