Která země je největší světová supervelmoc?


09:25 • 20. srpna 2017

Tagy: Ekonomika, USA, Čína, HDP

Které jiné země než Spojené státy a Čína by mohly aspirovat na post světové ekonomické supervelmoci, když dohromady vyprodukují 39 procent světového HDP a zaujímají více než polovinu odhadovaného ekonomického růstu a 23 procent světové populace. Podle průzkumu Pew Research Center se však názory na to, který z těchto států je dominantnější, liší.

Courtesy of: Visual Capitalist

 

V průzkumu byli dotazováni obyvatelé 38 států z celého světa. Podle mediánu 42 % dotazovaných jsou nejdominantnější Spojené státy americké, medián 32 % se vyslovil pro Čínu, následně necelá desetina pro Evropskou unii, sedm procent pro Japonsko a zbylá desetina pro jiné země.

Ačkoliv by se dalo předpokládat, že pro USA hlasovaly především státy západního světa a ty sousední, zatímco pro Čínu zase asijské země, bylo tomu spíše naopak. Spojené státy získaly nejvíce důvěry od států Jižní Ameriky, Afriky a jihovýchodní Asie. Naopak Čínu označují za největší supervelmoc všechny dotazované státy Evropy, Rusko, Kanada a Austrálie.

Spojeným státům podle průzkumu nejvíce věří Jižní Korea (66 %) a Japonsko (62 %), nejméně pak Německo (24 %). Čínu jako dominantnější vnímá především Austrálie (58 %) a nejméně Indie (11 %). Třetí supervelmoci podle průzkumu věří obyvatelé Německa (25 %) a čtvrtému Japonsku Indonésie (17 %), Peru a Brazílie (shodně 16 %).

RSS

Studuje Národohospodářskou fakultu VŠE, předtím Gymnázium Václava Hraběte v Hořovicích. Jako Junior Trader se zajímá o finanční trhy. Má  rád kávu a volejbal.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.