Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Měny čeká týden napětí. Otestuje koruna 27,00?

Konec období výplaty dividend a pokračující silný ekonomický růst pomohly společnou silou české koruně k posílení na maxima letošního roku. Silný přebytek běžného účtu platební bilance, zveřejněný z kraje týdne, a vyšší ceny průmyslových výrobců, táhly korunu k psychologické hranici 27,00 EURCZK. Během týdne jsme opět slyšeli připomenutí z ČNB o odhodlání tuto hranici bránit, ale trh se tím nenechal vystrašit a koruna se v pátek dostala až na 27,17 k euru. Letošní nejsilnější hodnotou je přitom 27,13 EURCZK ze 17. března. Jsme tak nadohled této úrovně. Jedním ze spouštěčů toho, zda se trh odhodlá otestovat ČNB a kurzový závazek 27,00 na koruně vůči euru, bude i údaj o tuzemském HDP, který bude zveřejněn poslední červnový den.

Krach dosavadních jednání s Řeckem rozbouřil téma do nové dynamiky a riziko řeckého odchodu z eurozóny se razantně zvýšilo. Situace nicméně nechává měnový trh klidným a euro neztrácí půdu pod nohama, jak by mnozí očekávali. Na trhu se projevilo zavíraní krátkých pozic na euru, které bylo součástí zajišťovacího obchodu proti dlouhé pozici v evropských akciích.

Řecké banky v pondělí už možná neotevřou

Tsipras: Odchod Řecka by spustil konec eurozóny

Díky komu je Řecko ještě v eurozóně?

Tento silnější náboj eura se ještě více projevil po dvoudenním zasedání měnového výboru Fedu a vystoupením šéfky Fedu Janet Yellenové. Fed dle očekávaní většiny trhu v tuto chvíli nezvýšil sazby. Do konce roku ale může přijít zvýšení sazeb dvojí, naznačuje výhled Fedu. Celkově však byl tón Fedu spíše holubičí, Yellenová varovala před přeceňováním prvotního zvýšení sazeb. Poznámka guvernérky Yellenové ohledně nelibosti nad výrazným posílení dolaru pak zanechala na trhu okamžitou stopu a EURUSD posílil na květnová maxima 1,1400. Závěr týdne přinesl vyčerpání prodejů na dolaru a averzi k riziku před víkendem se situací v Řecku a eurodolar ustoupil k hladině 1,1300 EURUSD.

Fed zvedne sazby letos a dvakrát? Euro nad 1,1300

Příští týden bude nad trhy dominovat Řecko a jeho příběh, kterému se krátí čas k rozuzlení. Pondělní schůzka o Řecku v EU bude jedna z těch zásadnějších, i když jsme takových zásadních schůzku během posledního půlroku viděli mnoho a bez výsledků. Riziko akcelerace situace v Řecku a zavedení např. kontrol výběru peněz z bank je blízké jistotě a toto bude mít zásadní vliv pro vývoj EURUSD v následujících dnech. Poměrně stále klidná reakce na trhu se dá číst jako nebezpečná jistota a důvěra v dohodu na poslední chvíli, která v případě krachu bude mít o to intenzivnější dopad na kurz eura. Kolísavost na trhu bude stále patrná a je to pro zatím jediná jistota, na kterou se lze spolehnout. Zda trh dostane nový impuls otestovat hladinu 27,00 na koruně, bude hlavním tématem domácího trhu.

Jaké předem známé události s dopadem na měny nás čekají v příštím týdnu kromě řecké ságy?

ČR

Ve středu Český statistický úřad zveřejní data týkající se důvěry v tuzemskou ekonomiku. Ve čtvrtek se pak bankovní rada České národní banky sejde při svém měnověpolitickém zasedání. Úrokové sazby ponechá podle odhadu Roklen na stávajících úrovních. Nelze očekávat ani další rozvolnění měnových podmínek.

Eurozóna

V pondělí budou publikována data ke spotřebitelské důvěře v eurozóně. V úterý budou v zveřejněny indexy nákupních manažerů pro Německo, resp. eurozónu a o den později také index institutu Ifo odrážející červnový ekonomický sentiment v zemi našich západních sousedů. Ve čtvrtek budou zveřejněna čísla k červencové spotřebitelské důvěře v Německu dle Gfk.

USA

V USA bude ve středu zpřesněn údaj o HDP za první kvartál roku 2015. Trh ve svém konsensu očekává mezičtvrtletní propad o 0,3 procenta. V pátek pak Michiganská univerzita zveřejní červnová data ke spotřebitelské důvěře.

Newsletter