Nasdaq na rekordu, navzdory nejistotě z Trumpa


22:22 • 5. ledna 2017

Tagy: Wall Street, americké akcie, Trump, Nasdaq

Americké akciové trhy uzavřely dnešní den smíšeně, rostl pouze technologický index Nasdaq, který ale vystoupal na nové maximum. Wall Street opanovala nejistota z blížícího se nástupu Donalda Trumpa do křesla šéfa Bílého Domu. Investoři si kvůli některým jeho plánům dali menší pauzu. Navzdory solidním datům z americké ekonomiky.

Index technologického trhu Nasdaq Composite dnes zpevnil o 0,20 procenta na rekordních 5487,94 bodu. K ziskům pomohl hlavně farmaceutický sektor.

Dow Jonesův index třiceti předních amerických podniků naopak uzavřel obchodování poklesem o 0,21 procenta na 19 899,21 bodu. Širší index S&P 500 oslabil o 0,08 procenta na 2269 bodů.

Realitní magnát a miliardář Trump během své kampaně například slíbil, že změní dohodu o zóně volného obchodu v Severní Americe (NAFTA), která byla uzavřená mezi USA, Kanadou a Mexikem v 90. letech. Slíbil, že dohodu buď změní tak, aby vyhovovala USA, nebo od ní odstoupí.

Opakovaně avizoval, že nechá postavit zeď podél hranice s Mexikem. Budoucí prezident dnes pohrozil uvalením vysokých cel na případný dovoz automobilů vyrobených v Mexiku i japonské Toyotě, když v úterý tím pohrozil největší americké automobilce General Motors.

Během své kampaně, Trump vyzval k přepracování Severoamerické dohody o volném obchodu a opakovaně řekl, že bude stavět zeď podél hranice USA a Mexika. Trump také volal podniky pro zasílání pracovních příležitostí z USA do dalších zemí.

Z ekonomiky dnes přišla zpráva, že soukromí zaměstnavatelé v prosinci vytvořili zhruba 153 tisíc nových pracovních míst, což bylo pod odhady analytiků. Trh netrpělivě vyhlíží páteční čísla, která zahrnou soukromý i veřejný sektor.

 

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.