Pět věcí, v kterých se bohatí a mocní podobají psychopatům


09:02 • 17. ledna 2017

Tagy: CEO, kriminalita, bohatství, Mzdy

Abyste se mohli stát úspěšným a bohatým podnikatelem, je mnohdy potřeba jít jak se říká „přes mrtvoly“. Ne náhodou je tak vysoko-ziskové a také vysoko-rizikové podnikatelské prostředí přitahováno lidmi s totožnými cíli, které sledují lidé s dysfunkční osobností. Alespoň podle novináře Jona Ronsona, který o podobenství boháčů a psychopatů píše ve své knize Kdo je psychopat.

„Když mluvíte s psychopaty, cítíte, že se od ostatních lidských bytostí značně liší,“ řekl Ronson pro magazín Forbes, „nemají určité rysy, které jsou vlastní člověku: empatie, laskavost či výčitky svědomí.“ Připadá vám to jako popis typického CEO?

Podle Ronsonovy knihy je výskyt psychopatie mezi generálními řediteli obchodních společností čtyřikrát vyšší než u běžné populace. Prostředí moderních korporací, plné stresu, manipulace a komandování, ale také peněz, materiálních statků a moci, jim totiž mimořádně svědčí.

  1. Nedostatek empatie

Empatie je něco, čeho psychopati obvykle nejsou schopni; neumí se vcítit do ostatních a reagovat na jejich emoce adekvátním způsobem. A podle sociálních psychologů z univerzit v Amsterdamu a v Berkeley mají s empatií určitý problém i ti, kteří jsou mocní a bohatí.

Vědci při experimentech, ve kterých spárovali osoby s různými životními zkušenostmi a příběhy a různým společenským postavením, zjistili, že lidé s vysokým společenským statusem nemají problém s empatií – avšak jen tehdy, pokud komunikují se stejně úspěšnou osobou. K osobám, které jsou jim více „sociálně vzdálené“, jsou naopak empatičtí mnohem méně.

  1. Manipulativní šarm

Dostávají se manažeři nahoru díky svému rozhodování a vizím, anebo proto, že dokáží manipulovat s ostatními? Podle studie publikované v odborném časopise Psychology, Crime and Law spíš to druhé. Vědci porovnali výsledky psychologického testu, který vyplnila skupina usvědčených zločinců-psychopatů a skupina vedoucích pracovníků z předních britských podniků. V charakteristikách, jako jsou nedostatek svědomí, ochota využívat ostatní či schopnost manipulace s mocnými lidmi, uspěli manažeři ještě o trochu lépe než zločinci.

  1. Nedostatek soucitu

Psychopati jsou obvykle charismatičtí a šarmantní, avšak když jejich jednání poškodí ostatní, nic si z toho nedělají. Ba naopak, někdy z toho mají dokonce radost. A přesně tyto rysy jsou podle Ronsona ideální kombinací, jak uspět v dnešní nemilosrdné kapitalistické společnosti. Jinými slovy, chlad a nedostatek soucitu se v obchodním prostředí stávají pozitivními vlastnostmi, zatímco pocity lítosti a viny jsou něčím, co vás může stát úspěch.

  1. Neetické chování

Podle několika studií publikovaných Národní akademií věd USA mají příslušníci vyšších společenských tříd mnohem větší tendenci podvádět a chovat se neeticky v řadě oblastí života – stejně jako psychopati. Častěji například porušují dopravní předpisy, podvádí, aby zvýšili své šance na výhru, lžou při různých vyjednáváních a dělají jim menší problém neetická rozhodování či neetické chování v práci.

  1. Averze k nudě

Psychopati často páchají trestnou činnost, anebo zraňují ostatní, jen proto, že se prostě nudí. A tato touha po vzrušení je vlastní i bohatým a vysoce úspěšným lidem. O to, co je příliš všední, anebo se stále opakuje, ztrácejí obě skupiny rychle zájem. „Psychopat by klidně mohl být brilantní CEO,“ řekl Ronson pro Forbes, „ale jen krátkodobě – vždycky chce udělat „rychlý řez“ a jít dál,“ dodal.

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.