Risk je zisk. Zainvestuje největší státní fond do bitcoinu?

Norský státní fond plánuje navyšovat rizikovou expozici. Ve hře jsou především akcie, ovšem existují i jiné alternativy, jejichž dosavadní vývoj by správce fondu rozhodně potěšil.

Zmiňovaný fond aktuálně spravuje cca 903 miliard dolarů v různých aktivech. Zpráva o tom, že se norský gigant potýká s problémy dosažení nastaveného výnosového cíle na 4 %, se objevila již v říjnu minulého roku. Tehdy speciální komise navrhla zvýšení podílu na akciích z 60 % na 70 %, a to na úkor aktuální expozice 35 % na dluhových trzích. Teď se čeká, zda norská vláda navrhovaný plán opravdu schválí.

Norsko chce víc akcií. Jak s trhy zamává největší státní fond?

Navýšení expozice by tak znamenalo investici něco málo přes 90 miliard dolarů (zatím) namířenou na akciový trh. Jenže proč právě akcie? Nenašla by se jiná alternativní příležitost, možná dokonce i s potenciálem mnohem lepšího zhodnocení? Našla. Podle Evandera Smarta, přispěvatele pro server Bitcoinist a zakladatele Bitcoin Video University, se nabízí právě známá kryptoměna.

„Dokážete jmenovat jediné aktivum, které během posledních dvou let dosáhlo vyššího zhodnocení než bitcoin,“ píše Smart ve svém článku pro Bitcoinist. „Kryptoměna se v polovině roku podívala na pomyslné dno pod úrovní 200 dolarů. Od té doby však pozorujeme boom dosahující více jak 500 % [vztaženo k aktuální ceně 1059 USD, pozn. red.]. Která jiná akcie či futures dosáhla podobných čísel? Nikdo neříká, investujte 10 % svého portfolia do bitcoinu. Ovšem na druhou stranu, proč nezkusit diverzifikovat směrem k novým technologiím a globálním financím..?“

MT Gox aneb jak (ještě) vydělat na krachu největší bitcoinové burzy?

Souběžně s návrhem o navýšení akciové expozice byla předložena i pozměněná možnost čerpání prostředků fondu. Dosud mohla norská vláda brát maximálně 4 % (shodně s cílem zhodnocení) prostředků fondu za rok pro potřeby státní kasy. V rámci návrhu se však toto číslo snižuje na 3 %.

„Tři až čtyři procenta? Výhled výnosů se snad snížil? V případě bitcoinu nepřinesl rok 2017 dosud nic jiného než pozitivní vyhlídky,“ píše Smart. „Jedinou otázkou tak zůstává, zda se cena kryptoměny zdvojnásobí, či vzroste „pouze“ o 50 %.“

Je bitcoin hrozba, či „pouze“ alternativa? Zeptali jsme se v ČNB

Existuje tak nějaká pravděpodobnost toho, že by státní subjekt investoval do bitcoinu? Pravděpodobně (zatím) ne, alespoň do doby, než se kryptoměna dočká upgradu protokolu, který by navýšil jeho celkovou kapacitu, míní Smart. Jinou možností by byla investice do burzovně obchodovaného fondu (ETF) navázaného na bitcoin. V takovém případě by nástup opravdu velkého investora automaticky vygeneroval cílený vývoj trhu.

„Investice do bitcoinového ETF o velikosti jedné miliardy dolarů by v jednom okamžiku vedla k růstu ceny samotné kryptoměny, a tedy i ke krátkodobým výnosům,“ píše Smart. „Investice by se tak doslova zainvestovala sama.“

Suma sumárum, bitcoin jako investice má rozhodně co nabídnout. „Bohužel“, státní subjekty jej budou i nadále brát za vysoce rizikovou příležitost, která je mimo možnosti jejich (dobrovolného i nedobrovolného) rozhodování.

Stroukal: Čím hůř je na tom svět, tím lépe pro bitcoin

Newsletter