Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Ropa za 20 dolarů není nesmysl. Tak to vidí Goldman Sachs

Nerovnováha na trhu s ropou přetrvává a ceny černého zlata od loňského července, s mírným výdechem v průběhu letošního jara, intenzivně padají. V důsledku kombinace faktorů růstu produkce OPEC, snahy o obranu tržního podílu zemí stojících mimo kartel a nedostatečně silného růstu světové poptávky, propadly ceny americké lehké ropy jen od letošního června o čtvrtinu a svět si pomalu zvyká na ceny „čtyřicet-něco“ dolarů za barel. Podle Goldman Sachs by se na této charakteristice trhu nemělo v dohledné době nic moc měnit a přirozené pročištění trhu při cenách až 20 dolarů za barel by mělo své opodstatnění.

Analytici Goldman Sachs ve dnes zveřejněné prognóze ropného trhu upozorňují, že celosvětový nadbytek ropy je větší, než předpokládali v předchozích analýzách. Nepodaří-li se straně nabídky snížit objem produkce dostatečně rychle a adekvátně, ceny komodity by mohly spadnout až k 20 USD. Ačkoli tato úroveň není základním scénářem nové prognózy. Ta obsahuje snížení (oproti květnu) očekávané ceny americké lehké ropy (WTI, West Texas Intermediate) pro rok 2016 o 12 dolarů na 45 USD za barel. Pro severomořskou ropu Brent byla předpokládaná cena pro příští rok snížena z 62 na 49,50 dolaru za barel.

Ceny ropy v posledních dnech vykazují značnou kolísavost. Dnes se barel WTI obchoduje u 45,70 USD a Brent zlevňuje o procento na 49 USD.

Norsko má velké problémy kvůli nízké ceně ropy

Kde vidí Goldmani prostor pro „úpravu“ nabídky komodity tak, aby se trh přiblížil rovnovážnému stavu? Ve Spojených státech, kde rozmach těžby z břidlic v posledních letech, díky technologii hydraulického štěpení, volně nazývané frakování, výrazně posílila produkci v USA. A navzdory nákladnosti tohoto postupu ve srovnání s jinými, růst těžby z břidličných formací v USA citelně přispěl k výraznému zlevnění ropy na světových trzích. Řadě amerických těžařů se následně produkce přestala vyplácet. V důsledku toho americká vláda v srpnu snížila odhad růstu těžby ropy v USA. Pro letošek čeká EIA (Úřad pro energetické informace) růst produkce o 650 tisíc barelů denně (dříve 750 tis.), a pro příští rok počítá s propadem těžby o 400 tisíc barelů denně (dříve pokles o 150 tis.). I tak by měla letošní těžba ropy v USA dosáhnout 9,22 milionů barelů denně, maxima od roku 1972. S tím souvisejí bohaté zásoby, které v USA nyní zhruba o 100 mil. barelů překračují 5letý sezónně očištěný průměr.

OPEC na trh ještě „přisype“

Goldman Sachs tak není, co do vystrkování těžařů mimo kartel z trhu, daleko od pravdy. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která zaujímá zhruba 40 procent světového trhu, si svou pozici střeží a snížení produkce (jehož důsledkem by byl růst cen) se dosud brání. Nejvehementněji pak Saúdská Arábie, klíčový člen kartelu, který se zasloužil o udržení denní těžební kvóty 30 milionů barelů. Co víc, za posledních patnáct měsíců produkce tuto kvótu až o 2,5 mil. překonávala.

Zatímco nízké ceny komodity trápí chudší členy OPEC. Jeho řady se rozšiřují o staronového člena Indonésii, další zasedání třinácti zemí se uskuteční v prosinci, což by mohlo dále zvýšit celkovou produkci skupiny na nejméně 33 milionů barelů denně. K tomu nelze zapomenout na červencovou dohodu Íránu, jednoho ze zakládajících členů OPEC, se světovými mocnostmi o jaderném programu, která otevřela prostor k výraznému zvýšení dodávek ropy na trh. Tamní ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne očekává, že okamžitě po odstranění sankcí země zvýší těžbu o 500 tisíc barelů denně a do několika měsíců pak o jeden milion barelů denně, čímž by se produkce měla vrátit na úroveň před zavedením sankcí, tj. na zhruba 4 miliony barelů denně.

„Jsme přesvědčeni, že trh nyní potřebuje modifikaci produkce ze zemí mimo OPEC, kde by měla těžba v roce 2016 výrazně klesnout, oproti dříve očekávanému mírnému růstu,“ potvrzuje kýžený trend GS.

Návrat suspendované dcery. OPEC vítá Indonésii

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dnes odhadla, že propad cen ropy v příštím roce sníží těžbu v zemích mimo kartel o téměř 500 tisíc barelů denně, což je nejprudší pokles za dvě desetiletí. K ukončení nákladné či neefektivní těžby došlo v mnoha částech světa, od Texasu přes Rusko až po Severní moře. Zároveň, celosvětová poptávka po ropě, respektive po levných pohonných hmotách, by se letos měla zvýšit o 1,71 mil. barelů denně, nejrychleji za pět let, a v příštím roce by měl růst zpomalit na 1,36 mil. barelů denně, odhadla IEA.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter