Čínská aktualizace: Jak si vede jüan jako mezinárodní měna?


14:03 • 10. září 2016

Tagy: jüan, Čína, měny

Čína před několika měsíci představila plán ohledně implementování svého jüanu jakožto široce obchodované mezinárodní měny. Jak moc byl rudý čínský drak v tomto směru úspěšný?

Podle posledních dat Banky pro mezinárodní platby se podíl čínské měny na koši těch nejvyužívanějších mezinárodních za poslední tři roky zdvojnásobil. Denní obrat dosahoval k dubnu 2016 202 miliard dolarů oproti 120 miliardám z roku 2013. Čínské měně se tak podařilo zvýšit svůj podíl na globálních devizových obchodech z 2 % až na 4 %. Nejobchodovanějším párem je dolar- jüan, kterému tak v rámci celosvětového hodnocení náleží šesté místo. Z hlediska nejvyužívanějších měn se jüan aktuálně nachází na osmém místě.

Jaké jsou šance na tvrdé čínské přistání?

„Čínská snaha o větší podíl jüanu na mezinárodních trzích se začíná jasně projevovat,“ řekl pro agenturu Bloomberg Eddie Cheung, Fx stratég banky Standard Chartered. „I přesto se však asijská měna potýká s trvajícími problémy. Jde především o omezený přístup investorů k aktivům denominovaných právě v jüanech. Stejně tak renmibi, jak se čínská měna rovněž přezdívá, čelí překážce v podobě nízké volatility.“

Studie banky dále ukázala, že nejvyužívanější měnou zůstává americký dolar. Celkem 88 % globálních devizových obchodů je provedeno právě v dolarech. Na druhém místě se pak nachází euro. Banka pro mezinárodní platby svá data získává na základě informací od centrálních bank a dalších subjektů, včetně téměř 1300 bank z 52 regionů světa.

Zpráva o rostoucím využití jüanu přišla měsíc před jeho zařazení do koše globálních devizových rezerv Mezinárodního měnového fondu. Doplní tak řady stávajících „veteránů“, kam patří dolar, euro, libra a japonský jen.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření, bojové sporty. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.