Dohoda OPEC překvapila. Jaký je dopad dle vlastníka Unipetrolu?

Takový závěr setkání kartelu OPEC skutečně čekal jen málokdo. Tato organizace totiž oznámila, že její členové uzavřeli dohodu o snížení produkce surové ropy a to o jeden milion barelů za den. Zpráva okamžitě zvedla ceny ropy o šest procent. A co nás tedy čeká? Jak toto rozhodnutí ovlivní naše očekávání nastíněná v Integrované zprávě za rok 2015?

Na zasedání OPEC, které se konalo v Alžírsku 28. září, ministři ropy oznámili, že se na příštím zasedání OPEC, které je svoláno na listopad do Vídně, hodlají vrátit k systému řízené nabídky ropy. Jejich cílem je zvýšit ceny surové ropy snížením produkce ze současných 33,2 milionu barelů za den (mbd) na rozmezí mezi 32,5 – 33,0 mbd. Musí se ještě schválit rozdělení produkčních kvót mezi jednotlivé členské státy. Bude to jistě obtížný úkol, neboť určení konkrétních produkčních limitů pro jednotlivé země bylo vždy jádrem sporů, a není tedy důvod se domnívat, že tentokrát tomu bude jinak. A právě proto pohlíží analytici na alžírskou dohodu se značnou nedůvěrou, což je zřejmé například z uštěpačných komentářů s titulky jako „nesmyslná smlouva“ nebo „uzavření dohody o dohodě“.

Pokud se kartelu OPEC v listopadu podaří dohodnout se a nastavit kvóty, bude se jednat o první usnesení o omezení těžby po osmi letech od dohody uzavřené v Alžírsku na konci roku 2008. Tehdy se kartel rozhodl snížit produkci o 4,2 miliony barelů za den (bpd). Tato dohoda se rozpadla v létě roku 2011 po tom, co se Saúdská Arábie rozhodla zvýšit svůj limit, aby uspokojila rostoucí poptávku. Ministři ropy ze zemí OPEC na konci roku 2011 souhlasili s vyššími těžebními limity, ale nebyli schopni dosáhnout dohody ohledně konkrétních kvót. Výsledkem těchto jednání byla skutečnost, že země OPEC začaly od této chvíle vyrábět tolik, kolik samy chtěly nebo kolik byly schopny dodávat na trh, což snadno vstřebalo veškerou produkci bez zjevného dopadu na ceny ropy. Vše se změnilo v polovině roku 2014, kdy trh zaskočily přebytky.

 

 

Při popisu procesu přizpůsobování, jehož cílem je vstřebat přebytky, jsme zmínili dva důležité faktory, které se objeví (budou mít mj. vliv na zvýšení cen ropy), pokud se trh s ropou znovu ocitne v rovnováze. Prvním z nich bylo rostoucí snížení volné kapacity zemí OPEC (z níž lví podíl je v rukou Saúdské Arábie) způsobené změnou výrobní strategie z obrany cen na růst podílu na trhu. Ta již z původních 3 milionů v roce 2014 klesla pod 2 miliony bpd. Před propadem cen v roce 2014 byla za bezpečnou považována nárazníková úroveň vyšší než 3,5 mpd. Druhý faktor je v podstatě důsledkem toho prvního. Řekli jsme si, že nemůžeme vyloučit možnost, že když trh vstřebá přebytečnou nabídku a cena ropy začne růst, země OPEC se vrátí ke strategii krátkodobému řízení cen, neboť řízení cen v dlouhém období již nebude účinné vzhledem k produkci v USA, která se přizpůsobuje cenovým hladinám.

V současné době je trh s ropou v rovnováze a rozhodnutí OPEC vrátit se ke strategii krátkodobého řízení cen je již zahrnuto v našem upraveném scénáři.  Stojí za zmínku, že v případě dvou největších producentů a zároveň velmi urputných rivalů v regionu, Saúdské Arábie a Íránu, nastaly nyní mezi oběma zeměmi velmi příznivé podmínky pro dosažení dohody. Saúdové čelí po letním vrcholu sezónnímu poklesu produkce, kdy naopak roste domácí spotřeba energie. V roce 2015 dosáhla měsíční produkce ropy v Saúdské Arábii rekordní hodnoty 10,6 milionů barelů za den v červnu a poté v prosinci poklesla na 10,1 milionů barelů. To znamená, že dohoda o omezení celkové těžby zhruba o jeden milion barelů denní bude mít pouze mírný dopad na objem vývozu země. Naopak v Íránu se těžba ropy blíží maximální kapacitě (přibližně 3,9 milionů barelů za den), což znamená, že bez kapitálových výdajů nebude tato země schopna žádného výraznějšího nárůstu produkce. Zdrojem značné nejistoty v rámci samotného sdružení OPEC jsou Libye a Nigerie, ve kterých může poměrně rychle dojít k přestavbě těžby, a také Venezuela, kde by pokračující pokles produkce nahrával dosažení dohody na setkání OPEC ve Vídni.

IEA čeká rychlejší stabilizaci ropného trhu, pokud se členové OPEC dohodnou

Mezitím budou trhy neustále sledovat situaci a vyhodnocovat pravděpodobnost snižování výroby, avšak s vyššími cenami ropy ve srovnání se stavem, pokud by z Alžírska bývaly přišly jiné zprávy. Mimořádná zasedání OPEC, která neměla jednoznačné závěry, vedla k poklesu cen ropy. 

A co bude dál? Perspektiva snížení produkce a udržení vyšších cen ropy povede ke zvýšení těžby ropy v USA. A to se nestane přes noc: na novou ropu budeme muset počkat přinejmenším šest měsíců. Její uvedení na trh oslabí růst cen. A stále se čeká na odpověď Ruska a Kazachstánu na celou situaci. Četné nejistoty však nemají žádný vliv na náš scénář, který předpovídá vzestupný trend cen ropy v dlouhodobém horizontu a silné krátkodobé výkyvy.

Newsletter