Erste loni zvýšila zisk o 30 %. Tržby kvůli nízkým úrokům klesly


AKTUALIZOVÁNO - 09:03 08:01 • 28. února 2017

Tagy: Erste, výsledky, zisk, Banky

AKTUALIZOVÁNO – Bankovní skupině Erste loni vzrostl čistý zisk o více než 30 procent na zhruba 1,26 miliardy eur. Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku poklesl zisk o více než polovinu na 85,6 milionu eur. Provozní výnosy se meziročně snížily o procento na 6,69 miliardy eur. Důvodem byly nízké úrokové sazby. Erste dnes také potvrdila výhled na letošní rok a navrhla vyplatit dividendu jedno euro na akcii.

Ve čtvrtém čtvrtletí Erste meziročně čistý zisk poklesl o necelých 119 milionů eur ale provozní výnosy se naopak zvýšily o více než 51 milionů eur na 1,731 miliardy eur.

„Region střední a východní Evropy si zachovává dynamiku hospodářského růstu, která je nad průměrem eurozóny, což přispívá ke kladným výsledkům a solidnímu čistému zisku naší skupiny,“ komentoval výsledky generální ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl.

Aktiva banky vzrostla z 199,7 miliardy eur na 208,2 miliardy eur. Zvýšení bylo zejména díky zvýšení držby likvidity v bankách, a to zejména v centrálních bankách.

Nové zdanění bank? Chyby, riziko, zdražování

Bankovní skupina letos očekává výnos z kapitálu více než 10 %. Očekává se dobrý makroekonomický vývoj na klíčových trzích České republiky, Slovenska, Maďarska, Rumunska, Chorvatska, Srbska i Rakouska. Pro další růst hovoří i snížení bankovní daně v Rakousku. Riziky pro Erste Group jsou pak nízká úroková politika a geopolitická situace v Evropě.

V roce 2017 očekávají analytici bankovní skupiny Erste 1,5 % až 4,5 % růst HDP na klíčových trzích. Nejnižší ekonomický růst čeká banka v Rakousku, kde počítá s růstem ekonomiky o 1,5 procenta. Předpokládaná inflace je stále velice nízká a měla by tak pomoci ke kladným číslům v hospodářských výsledcích firmy.

Sazby hypoték rostou, klienty to ale nechává chladné

Provozní náklady by měly v roce 2017 růst o 1-2 %. Hlavním důvodem jsou plánované investice do zabezpečení IT. Erste Group tak chce reagovat na zvyšující se konkurenci nově rozvíjejících firem v oblasti bankovnictví. 

„Náklady na riziko by v letošním roce měly opět silně podporovat čistý zisk.Výsledky hospodaření jsou mírně slabší, nicméně navržená dividenda je v souladu s očekáváním. Nečekáme výraznou změnu ceny akcií,“ uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku. Česká spořitelna je největší tuzemská banka podle počtu klientů. České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 8,1 procenta na 15,5 miliardy korun. Provozní zisk klesl o 5,1 procenta na 20,08 miliardy korun. Příčinou byl zejména propad výnosu z poplatků a provizí.

 

RSS

Student navazujícího magisterského studia Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho oborem je hospodářská správa a hospodářské a politické dějiny 20. století. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a politiku.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.