RoklenFx: Česká ekonomika skvěle roste, koruna od 27,10 sílí


09:52 • 28. srpna 2015

Tagy: forex, koruna, CZK, euro, EURCZK, EURUSD, USDCZK

Data o růstu české ekonomiky potvrdila její kondici. Sázelo na sestupnou revizi, přesnější odhad je naopak ještě optimističtější. Prudce zrychluje také americká ekonomika. Ukrajina odepsala pětinu dluhu a Čína se zbavuje amerických dluhopisů, protože pro své intervence nutně potřebuje americké dolary. Co to vše znamená pro měny?

Koruna včera nervózně přešlapovala a čekala na nejdůležitější událost týdne a to dnešní revizi českého HDP za druhý kvartál. Prvotní číslo výrazně překvapilo, když skončilo růstem 0,9 % proti očekávanému poklesu -0,2 %. Výsledné číslo bylo zveřejněno v 9:00 a výrazné překvapení nepřišlo. Růst byl revidován dokonce vzhůru na 1,0 %.

Potvrzuje to tedy vynikající stav české ekonomiky a pro korunu to jsou dobré zprávy. Posouvá se blíže kurzovému závazku ČNB a v tuto chvíli obchoduje u 27,06 EURCZK. Není výrazných domácích důvodů pro její oslabení. Pokud nepřijdou negativní události zvenčí, mohla by se dále posouvat zpět ke kurzovému závazku ČNB.

Americký dolar se po zklidnění na trzích a skvělých datech z domácí ekonomiky nese na vlně optimismu a dobývá ztracené pozice. Dnes ráno se obchoduje již kolem 1,1260. Z dnešních dat bude důležitá německá spotřebitelská inflace kde se čeká meziroční růst o 0,1 %. Z druhé strany Atlantiku to budou výdaje na osobní spotřebu (odhad +0,4 % po předchozích +0,2 %) a nakonec index spotřebitelské důvěry univerzity Michigan, kde se čeká růst z 92,90 bodů na 93,10 bodu. Veskrze by to mohlo pomoci umazat dolaru další ze ztrát.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Dále se pozornost trhů zaměří na konferenci amerických centrálních bankéřů v Jackson Hole a bude sledovat jak se aktuálně staví k tématu startu utahování měnové politiky. To by mohlo dolar ještě dostat pod tlak. Faktorem na něj jsou také potvrzené prodeje amerického dluhu Čínou, která dolar potřebuje k dalším zásahům na své domácí měně jüanu.

 

Čínské akcie pokračují v růstu? Čínské úřady v jejich nákupech před oslavami? V čínském průmyslu ale zisky klesají.

Posted by Roklen24 on  27. srpen 2015
RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.