Nezajištění investoři a pád zelených bankovek


08:45 • 6. února 2019

Tagy: RoklenFx, forex, fx, dolar, euro, koruna, EURUSD, EURCZK, USDCZK

Dolar tento týden sílí. Ne každý však věří v pokračování tohoto trendu. Naopak, mnozí analytici již teď vyhlíží pomyslný vrchol zelených bankovek, po kterém bude následovat jejich propad. A podle banky Morgan Stanely by jeho hnacím motorem mohli být především nezajištění zahraniční investoři držící dolarová aktiva.

Podle analytického týmu Morgan Stanley trhy v tuto chvíli podceňují potenciál oslabení dolaru, a to nejen v návaznosti na zpomalení či případný zvrat růstu americké ekonomiky, ale i vzhledem k naladění Federálního rezervního systému. Své tvrzení pak banka podkládá i dosažením rezistenční linie obchodně váženého dolarového indexu táhnoucí se od vrcholu z roku 2002.

Hnacím motorem úprku od dolaru by mohli být zejména zahraniční investoři, v jejichž portfoliu se nachází nezajištěná aktiva nesoucí výnosy právě v USD. Velká většina z nich zajištění neřešila díky dřívějšímu očekávání trvale posilující americké měny. Avšak s tím, jak tyto predikce slábnou, začínají někteří zvažovat, zda má cenu aktiva nesoucí dolarové výnosy držet a zajistit je při současných nákladech, nebo je raději prodat.

Například evropští investoři držící 10leté americké dluhopisy obdrží podle agentury Bloomberg -0,38 % při výnosu bondu lehce pod 2,7 % a nákladech zajištění nad úrovní 3 % (náklad zajištění převodu dolarů do eur, tříměsíční tenor, anualizovaně).

A první rozhodnutí se, jak se zdá, již začala formovat. Poslední (tj. listopadová) data z dílny společnosti Nomura zaměřující se na pohyby kapitálu naznačují, že zahraniční investoři prodávají americká aktiva, zatímco američtí investoři se zbavují těch zahraničních. Jak Nomura uvádí, vzhledem k tomu, že zahraniční subjekty investují v amerických aktivech mnohem více než američtí investoři v těch zahraničních, pokračování tohoto trendu by mohlo vyznít právě v neprospěch dolaru.

Suma sumárum, Morgan Stanley (i) v návaznosti na to věří, že dolar bude v průběhu roku oslabovat. Podle aktuálních predikcí analytického týmu banky by tak americká měna mohla ke konci 2019 oslabit vůči japonskému jenu na 102 USDJPY a vůči euru na 1,310 EURUSD. Pro srovnání, medián odhadu agentury Bloomberg pracuje v první případě s hodnotou 108 USDJPY a ve druhém s 1,200 EURUSD.

Euro pod tlakem, německá recese (stále) na stole

Dolar si během úterý připisoval zisky směrem k hranici 1,140 za euro, kterou dnes ráno nakonec překonal. Dolarový index pak již během včerejšího dne prorazil úroveň 96 bodů, a to především díky oslabující libře a euru.

Americkou měnu nezastavil oproti predikci trhu horší výsledek indexu ISM segmentu služeb. Nikterak výrazný dopad neměl ani projev prezidenta Trumpa o stavu unie. V něm blonďatý státník vyzval k národní jednotě a ochraně hranic. Vedle toho se zaměřil i na obchodní vyjednávání s Čínou, kde je podle něj prioritou, aby případná dohoda obsahovala reálnou strukturální změnu vedoucí k ukončení neférových praktik, omezení chronického obchodního deficitu a k ochraně amerických pracovních míst.

Co se týče dnešních dat, zveřejněny byly německé tovární objednávky za prosinec. V jejich případě sice došlo k revizi z předchozího poklesu -1 % meziměsíčně na -0,2 %, avšak výsledek z předminulého měsíce ukázal propad na -1,6 % oproti očekávání trhu na +0,3 %. Důvodem propadu, který je nejvyšší za posledních šest měsíců, byl především pokles zahraniční poptávky mimo eurozónu (mírně klesla pak i ta domácí).

Dnešní německá data jsou tak dalším důkazem, že hospodářství našich sousedů v závěru minulého roku zpomalilo. To společně s některými komentáři – např. od Deutsche Bank, jež uvedla, že hned několik indikátorů ukazuje směřování německé ekonomiky směrem k recesi – evropské měně rozhodně nikterak nesvědčí.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1386 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,21 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1387 do 1,1464 EURUSD.*

Koruna ve vyčkávací pozici

Domácí měna držela během úterního obchodování pozici +- dva haléře kolem hranice 25,70 za euro. Oslabující euro nemělo na vývoj koruny výraznější vliv, to samé pak platí i o zveřejněných datech o tuzemských maloobchodních tržbách za prosinec.

Dnes by s kurzem mohla pohnout data o průmyslu za prosinec. Odhad trhu pracuje se stagnací, ekonomický tým skupiny Roklen je o něco pozitivnější, když odhaduje růst o 1,2 % meziročně. Nadále platí, že hlavní událostí týdne bude čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB. Na něm podle našeho názoru na zvýšení sazeb nedoje, o to zajímavější bude aktualizovaný ekonomický výhled a komentář guvernéra Rusnoka s očekávaným důrazem na změny ve vnějším prostředí.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,71 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,65 až 25,73 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,38 až 22,60 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.