Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Jak, proč a kdy (ne)shortovat akcie

Shortování  je dobrý nástroj hedgingu, ať už v kontextu ekonomických cyklů či obrany proti nekalým praktikám managementu. Nejhorší ale je, když trhy rostou a tlačí vás do kouta, řekl serveru Roklen24 Aleš Vávra, portfolio manažer HF long/short Equity, jednoho z fondů kvalifikovaných společností Metatron Capital. Jak se v takové situaci zachovat? A jak vůbec časovat vstup do krátké pozice?

Můžete nám přiblížit, co se pod tajemným pojmem „shortování“ skrývá? Jak vlastně technicky funguje?

Vše je založeno na předpokladu, že očekáváte budoucí hodnotu akcie nižší, než je aktuální, a z toho důvodu ji prodáte (aniž byste ji měl/držel). Logicky si tuto akcii ale musíte od někoho půjčit s tím, že mu ji v budoucnu musíte vrátit. A právě základ “shortování” je založen na předpokladu, že v budoucnu bude cena vypůjčené akcie levnější než ve chvíli, kdy jsem ji prodal. Vrácení akcie provedete takovým způsobem, že si ji v budoucnu koupíte přímo na trhu a tím obchod uzavřete. Takže váš potenciální zisk/ztráta je rozdíl prodejní ceny a nákupní ceny v tomto pořadí.

Aleš Vávra povede v rámci České investiční akademie workshop o shortování, který se koná 27. února od 18:00 ve Whiskerii. 

Obecně se říká, že shortování je méně atraktivní disciplína, neboť je potenciál ve srovnání s koupí akcie omezený. Proč by měl investor shortování zařadit do svého repertoáru?

Je to dobrý nástroj hedgingu, respektive obrany proti poklesu, ať už v kontextu ekonomických cyklů či obrany proti nekalým praktikám managementu. Pomocí shortování lze také skvěle doplňovat portfolio, kdy vytváříte tzv. párové obchody = relative value trade, tedy kvalitu v sektoru kupujete a proti ní máte short toho, o čem si myslíte, že je v daném segmentu/oboru nejhorší.

Akciové trhy historicky vykazují převahu růstových let. Pokud investor vstoupí do krátké pozice, může se podkladovému aktivu (akcii či indexu) dařit pod vlivem obecného optimismu. Jak se má investor, který věří, že dané podkladové aktivum je skutečně špatné, zachovat, když ho trhy tlačí do kouta?

To je asi nejhorší věc, která se vám při shortování může stát. Bohužel mně se stala už mockrát. Jednoduchou větou se na to nedá odpovědět, ale obecně platí, že při otevření jakéhokoliv shortu se musí s touto situací předem počítat. Tedy otvírat short s vědomím, že tato situace určitě přijde a mít plán B, C, D. Více bych o tomto „problému“ pohovořil na chystaném workshopu.

Jednou z velkých úloh při shortování je načasování vstupu do pozice. I špatná akcie se může držet delší dobu takříkajíc nad vodou. Jakým způsobem identifikujete potenciální spínač, který odhalí problémy společnosti světu? 

To je samozřejmě velice těžké, ale řekl bych, že především záleží na důvodu otevření short pozice. U některých short pozic víte, že spínač určitě přijde. Nevíte sice kdy, proto musíte za každou cenu  „zůstat u toho“, viz předchozí otázka. A pak jsou shorty, u kterých se bez tzv. „final punch“ neobejdete. Buď ho víte/znáte nebo si na něho musíte počkat a short otevřít až po něm.

Je pro Vás osobně shortování mentálně náročnější než držení dlouhé pozice?

To určitě, zvláště v takto býčím trhu, kdy nahoru jde opravdu všechno.

Jelikož je vztah výnosu a rizika ztráty u shortování asymetricky vychýlený v neprospěch investora, kontrolování pozice může být velice emočně náročné. Měl by člověk v krátké pozici používat stop-loss, nebo spíše sledovat dění okolo podkladového aktiva a reagovat v závislosti na informacích?

Určitě. Je třeba s pozicí normálně pracovat jako z longem. V některých případech lze použít několik způsobů, jak se „bránit“, když short pozice nespolupracuje. Nicméně, ne vždy se dají aplikovat. Pro tento workshop mám připravený názorný příklad, jak jsem u jedné short pozice postupoval, když šla „proti mně“.

Existuje celá řada důvodů, proč akcie shortovat. Někdo poukáže na vysokou valuaci, jiný hledá „podvodné praktiky“, další neudržitelnost dluhového financování. Vy sám máte zkušenosti s podobnými důvody pro krátkou pozici. Jak tedy probíhá proces výběru té „nejlepší akcie pro shortování“?

Je to dlouhodobý proces v řádu měsíců. Dost často sleduji „falešnou stopu“, takže pak nakonec pozici třeba vůbec neotevřu. Je to stejné jako v případě hledání long pozice: reading, talking, listening a samozřejmě i zde platí to, co obecně v investování: HARD WORKING, HARD WORKING, HARD WORKING. Nicméně poslední dobou není vůbec špatné hledat o dané akcii i na Twitteru.

Máte aktuálně v hledáčku nějakou zajímavou short sázku?

Ano na jedné již delší dobu pracuji, ale zatím jsem se nerozhodl. Samozřejmě o ní budu mluvit na workshopu Jak shortovat akcie 27. února. V kontextu aktuální situace nemohu také nevzpomenout dění kolem společnosti Wirecard, kterou jsem short cca dva roky. Detailně popíšu, jak management rozkrádá firmu „zevnitř“ a jak zkresluje účetnictví. Ve fondu mám více jak deset dalších short pozic, tak snad námětů do diskuse bude dost.

Aleš Vávra je portfolio manažer HF long/short Equity, jednoho z fondů kvalifikovaných společností Metatron Capital. Zároveň působí jako externí poradce J&T Banky, ve které pracoval přes 8 let na pozici tradera a další 4 roky jako poradce předsedy představenstva. Při výběru investic se zaměřuje především na fundamentální analýzu, a to především na rozvinutých trzích.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter