Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Všechno je špatně! Opravdu? Tohle změní váš pohled na svět

Myšlenka, že se svět stává lepším a lepším místem k životu, patří obecně k těm nejméně populárním. Angus Deaton, jeden z nositelů Nobelovy ceny za ekonomii, však nedávno znovu zopakoval své přesvědčení, že na světě je opravdu stále lépe. Co o tom říkají data? Server Value Walk publikoval pět grafů založených na datech shromážděných HumanProgress.org, které vás přesvědčí, že není až tak zle.

Zdá se, že pesimismus je v současné době moderní, a to zejména v nejvyspělejších zemích světa. Pokud se zeptáte Američanů či Němců, co si myslí o vývoji světové extrémní chudoby v posledních 20 letech, jenom 8 % vám odpoví, že poklesla. Naopak v rozvojových zemích jsou o něco optimističtější – v Indonésii si to myslí 16 %, v Indii 27 % a v Číně dokonce 50 %. Avšak vzhledem k tomu, že právě v těchto částech planety se za poslední dvě desetiletí vymanily z chudoby miliony lidí, to pořád není žádná sláva.

Lidé se shodují: Svět spěje k horšímu

Následující grafy vás možná přesvědčí, že se pesimistická většina v tomto případě mýlí. Lze začít tím, že se podíváme, jaký dosud bezprecedentní růst světového hrubého domácího produktu nastartovala průmyslová revoluce koncem 18. století.

S rozvojem ekonomických aktivit samozřejmě souvisí i vývoj chudoby. Ještě v roce 1820 žilo 90 % lidí s méně než 2 dolary na den a 80 % z nich s méně než 1 dolarem na den (upraveno o inflaci a změny kupní síly). V roce 2015 pak žilo s méně než 1,90 dolary na den (tedy splňovalo aktuální definici extrémní chudoby podle Světové banky) méně než 10 % lidí.

Počet lidí žijících v extrémní chudobě se zároveň od roku 1820 do 2015 snížil z více než miliardy na 700 milionů (měřeno podle hranice 1,90 dolarů na den, upraveno o inflaci a změny kupní síly). Počet lidí, kteří nejsou extrémně chudí, naopak vzrostl ze 60 milionů na 6,6 miliard.

Nejhezčí grafy na ˚ světě podle Billa Gatese

A spolu s chudobou klesal a stále klesá výskyt dalších nepříznivých jevů: dětské úmrtnosti, hladu, negramotnosti i znečištění.

Pokud bude vývoj pokračovat v této trajektorii, podle odhadu Brooking Institutions klesne extrémní chudoba (tentokrát definovaná pomocí 1,25 dolarů na den, upraveno o inflaci a změny kupní síly) o minimálně polovinu. Bude v ní tedy žít pouhých 5 % světové populace. V nejlepším možném scénáři by to dokonce mohlo být jen 1,4 %.

Kde panuje největší nerovnost příjmů? Amerika před Čínou

Newsletter