Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Silicon Valley miluje Wall Street

Velké hvězdy z Wall Street se postupně přesunují do Silicon Valley. Slavná bašta zaběhlých technologických gigantů i začínajících startupů totiž stále pociťuje nedostatek schopných lidí, kteří by společnostem pomohli nejen s otázkou financí.

Poslední takový přesun proběhl mezi Googlem a Morgan Stanley. Veteránka finančního světa Ruth Poratová opustila známou banku, kde působila téměř 28 let, aby se stala novým finančním ředitelem internetového gigantu. Pro Google je tento „úlovek“ klíčovou záležitostí. Od Poratové se očekává, že pomůže nejen s řešením problémů se zpomalujícím růstem společnosti, ale i s množícími se obavami ohledně utiskování konkurence.

Google si pro tento účel nemohl vybrat nikoho lepšího. Poratová je známá jak na Wall Street, tak ve Washingtonu. Její zkušenosti zahrnují nejen práci s investory, ale taktéž s regulátory. Během finanční krize působila jako externí poradce amerického ministerstva financí v kauze bailoutu hypotečních agentur Fannie Mae a Freddie Mac. V Morgan Stanley pak pomohla napravit pošramocenou reputaci banky a celkově přispěla k jejímu vzestupu v pokrizových letech. Její schopnosti z ní podle některých dělají ideálního kandidáta minimálně na náměstka ministra financí.

Vyjma Poratové pak řadu přeběhlíků z Wall Street rozšiřuje i Anthony Noto. Ten opustil investiční banku Goldman Sachs, aby se stal finančním ředitelem společnosti Twitter. Jeho hlavním úkolem bylo celkově zlepšit obchodní model společnosti a tím podpořit i její růst. Noto byl natolik úspěšný, že někteří investoři a analytikové spekulují o tom, že se stane příštím výkonným ředitelem.

Výčet jmen pokračuje dál. Do Silicon Valley odešla i Sarah Friarová, bývalá hlavní softwarová analytička Goldman Sachs, která dnes působí jako finanční ředitelka mobilní společnost Square. Imran Khan, bývalý šéf oddělení internetového bankovnictví Credit Suisse, se zabydlel jako vedoucí stratég Snapchatu. A v neposlední řadě i Blythe Mastersová, bývalá šéfka oddělení komodit JP Morgan, která je momentálně šéfkou bitcoinového startupu Digital Asset Holdings.

Konkrétně Sarah Friarová byla pro Square perfektní volbou. Společně s bývalým finančním ředitelem Goldman Sachs Davidem Viniarem, jenž je členem představenstva společnosti, dokázali naprosto přetvořit stávající business model. Díky tomu se jim podařilo zvrátit dlouhodobou neschopnost Squaru vydělávat peníze. Snapchat pak profituje ze zaměstnání Imrana Khana. Ten se dříve podílel na veřejné nabídce společnosti Alibaba, a tudíž je pokládán za velký přínos, který má pomoci s IPO Snapchatu.

Veterány z Wall Street lze nalézt i v představenstvech technologických společností. Jejich zkušenosti jsou hojně využívány při finančních transakcích, tvorbě strategií, ale především slouží jako důležitý zdroj kontaktů.

Příkladem může být bývalý výkonný ředitel Morgan Stanley John Mack, bývalý CEO Citigroup Vikram Pandit či bývalý americký ministr financí Larry Summers. Všichni tito gentlemanové momentálně působí v představenstvu společnosti Lending Club, která se zabývá alternativními způsoby financování.

Přesun finančníků do technologické oblasti je snadno odůvodnitelný. Finanční sektor už jednoduše není tolik profitabilní jako byl před deseti lety, kdy bankéři vládli obchodnímu světu. Stejně tak se znatelně zmenšil i efekt atraktivity, který je ovlivněn tím, že jste součástí něčeho známého a velkého. Krásným příkladem může být situace Ruth Poratové a srovnání Morgan Stanley s Googlem. Za minulý rok vykázala banka roční příjmy o velikosti 34 miliard dolarů, přičemž čistý zisk se zastavil na 4 miliardách a tržní kapitalizace společnosti byla 72 miliard dolarů. Google oproti tomu vykázal příjmy 66 miliard dolarů, čistý zisk 14 miliard a celková hodnota firmy byla 390 miliard dolarů.

Bankovní sektor tak za poslední roky celkově zaostává za tím technologickým. Vyšší čísla i prestiž je proto pro většinu finančníků velkým lákadlem, které prostě nelze odmítnout.

Technologie slaví. Apple vstoupí do indexu Dow Jones

Fintech: budoucnost bankovnictví, nebo jeho zkáza?

Newsletter