Jak investovat do akcií? Tři strategie s jasným návodem


17:49 • 2. června 2017

Tagy: investice, trh, Akcie, americké akcie, Finance

Jakmile přijde řeč na investování, stranou by rozhodně neměly zůstat investiční strategie. Každý zkušený investor nějakou má, avšak naneštěstí bývají jejich rady často nepříliš konkrétní a jejich začínající kolegové tak z nich nejsou příliš moudří. Server SeekingAlpha.com představil tři jednoduché strategie, se kterými si poradí i takříkajíc investor „zelenáč“.

Fab Five: Predikce z minulosti

Strategie Fab Five využívá tzv. efektu momenta. Víra v jeho existenci je postavena na přesvědčení, že akcie, které si v poslední době vedly nejlépe, budou v tomto trendu (krátkodobě) pokračovat. Strategie Fab Five tak praví najít pět akcií, které za poslední dobu nejvíce předčily svůj trh, a investovat právě do nich. Za první třetinu roku 2017 by to byly akcie Facebooku, Google/Alphabet, Netflixu, Priceline a Amazonu.

I když teorie efektivních trhů říká, že něco takového možné není, jelikož pokud bychom mohli podle minulosti odhadnout budoucnost, pak by to udělali všichni a všechny ziskové příležitosti by rázem zmizely, zkušení investoři tuší, že je trh do jisté míry iracionální. Jmenované tituly tak mohou porážet indexy o několik jednotek procent klidně i dlouhodobě. Výzvou pro obchodníky je však vytipovat na těchto iracionálních trzích okamžik, kdy šťastná jízda oné šťastné pětky skončí.

Sedm alternativních investic k „papírovým“ aktivům

Dogs of the Dow: Psí strategie

Tato strategie je vhodná jednak pro konzervativní investory a jednak pro ty, kteří s touto aktivitou nechtějí ztrácet příliš času. Návod je jednoduchý, v okamžiku, kdy se rozhodnete začít s investováním, se podíváte na akcie indexu Dow Jones Industrial Average (DIJA) a vyberete z nich 10, které mají nejvyšší dividendový výnos za určité období (například za rok). Následně investujete právě do těchto titulů, přičemž každý by měl mít ve vašem portfoliu váhu 10 % (tak zajistíte jeho diverzifikaci). Poté vybrané akcie držíte celý rok a těšíte se z vysokých dividend.

Pro tento rok by tedy vašimi favority měly být akcie Verizon, Pfizer, Chevron, Boeing, Cisco, Coke, IBM Corp., Exxon, Caterpillar a Merck. Myšlenkou strategie Dogs of the Dow je to, že zatímco ceny akcií odráží spíše hospodářský cyklus dané ekonomiky, dividendy souvisí zejména s ekonomickým cyklem dané firmy. A ty společnosti, které mají vzhledem k ceně akcií nejvyšší dividendy, se nachází na konci svého ekonomického cyklu, což znamená, že v blízké budoucnosti by měly překonat trh.

 

Dividendový aristokrat: Pomalu, ale jistě

I tato strategie je vhodná spíše pro konzervativnější investory a i když působí trochu nudně, v dlouhodobém horizontu nese své ovoce. „Dividendovými aristokraty“, tedy akciemi firem, do kterých byste podle této strategie měli investovat, jsou společnosti zahrnuté do indexu Index S&P 500 Dividend Aristocrats. Tento index sdružuje firmy, které své dividendy nepřetržitě zvyšovaly za posledních 25 let.

Momentálně se v indexu aristokratů nachází 52 společností, mezi nimi například Coca-Cola, Procter & Gamble, Walmart či McDonald´s. Dividendoví aristokraté jsou často vnímáni jako velké nudné firmy, avšak zavedené a se stabilním růstem, které jsou odolné vůči krátkodobým tržním turbulencím. Investovat můžete buď do jednotlivých titulů, anebo jednoduše rovnou do burzovně obchodovaného fondu ETF ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats.

Ověřeno na datech: Na diverzifikaci záleží

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.