Nasdaq pokořil 6000 bodů. Na jakém dopingu ujíždí americké akcie?


22:00 • 25. dubna 2017

Tagy: Wall Street, americké akcie, Akcie, Nasdaq, Dow Jones, S&P500

Americké akcie mají za sebou další den růstu. Index Nasdaq poprvé v historii pokořil hranici 6000 bodů. Dow Jones se pak opětovně podíval nad 21 000 bodů. Co stojí za dnešními čísly? Jde o kombinaci hned několika faktorů.

První z nich není žádný „nováček“, jelikož jde o dozvuk výsledku prvního kola francouzských prezidentských voleb. Jako další je pak možné zmínit výsledky hospodaření několika amerických firem, které byly dnes zveřejněny a poměrně výrazně překonaly očekávání trhů. Do hry poté vstoupila i data. Hlavní fundament se však týká Bílého domu, konkrétně přímo prezidenta Trumpa.

Řeč je o daňové reformě, v souvislosti se kterou by dle Donalda Trumpa mělo být oznámeno „něco“ velkého, a to již zítra. Zdroje z Bílého domu, které dnes citoval server Wall Street Journal, hovořily o návrhu osekání korporátní daně z aktuálních 35 % až na 15 %, což je mnohem nižší číslo, než o kterém Republikáni dříve debatovali.

Podporu této reformy má podle WSJ během zítřka zařídit ministr financí Mnuchin společně se šéfem Národní ekonomické rady Cohnem, kteří se v Kongresu setkají s představiteli republikánské strany. Pokud by osekání daní prošlo, dá se čekat další boom amerických akcií. V opačném případě trhy pravděpodobně zrudnou.

Tři Damoklovy meče, které Trump pověsil nad hlavy investorů

Ať už tato reforma dopadne jakkoliv, nesmíme zapomínat na potřebu schválení zákona o financování některých federálních úřadů, institucí a projektů. To má být provedeno nejpozději do pátku, přičemž kdyby se tak nestalo, některé úřady by zůstaly bez peněz. Takový výsledek by zcela jistě vedl k pádu akcií.

Co se týče dnešních výsledků, index S&P 500 je výše o 0,61 %, což odpovídá 2388,61 bodům. Dow Jones dnes vzrostl o 1,12 % až na konečných 20996,12 bodů. Technologický Nasdaq si připsal 0,7 %. Jeho zavírací cena se zastavila na rekordních 6025,61 bodech.

„Rozhodně jde o psychologický faktor,“ okomentoval proražení šesti tisíc bodů indexem Dow Jones Jeff Carbone z Cornerstone Financial Partners. „Trvalo dlouho, než jsme se dostali nad pět tisíc bodů, a teď jsme najednou nad šesti. Musíme však být opatrní.“

V tomto směru Carbone upozorňuje na fakt, že zhruba 40 % indexu je taženo pěti společnostmi, a to Amazon, Facebook, Netflix, Alphabet a Apple. „Pokud by v jejich případě došlo na pokles,  Dow Jones by se dostal do potíží,“ dodal.

Jednotlivé segmenty se vyvíjely následovně:

 Nejlepší výkon         

  1. Materiály +1,59 %
  2. Energetika +0,94 %
  3. Finance +0,83 %

Nejslabší výkon

  1. Telekomunikace -0,3 %
  2. Utility -0,09 %
  3. Reality +0,23 %

Veselý duben pro makléře. Vyletí S&P 500 k novému rekordu? 

Potěšení z výsledků

Jedním z motorů růstu byly dnešní výsledky za první kvartál 2017 hned několika amerických firem, které pokořily očekávání analytiků. Šlo o:

  • Caterpillar: Zisk na akcii 1,28 USD, oček. 62 centů, tržby 9,8 mld. USD
  • McDonald‘s: Zisk na akcii 1,47 USD, oček. 1,33 USD, tržby 5,68 mld. USD
  • 3M: Zisk na akcii 2,16 USD, oček. 2,06 USD, tržby 7,685 mld. USD
  • DuPont: Zisk na akcii 1,64 USD, oček. 1,39 USD, tržby 7,743 mld. USD

Slušná data

Z dnešních dat skončily výrazně lepší prodeje domů, které v březnu zaregistrovaly nárůst o 5,8 %, zatímco predikce pracovala s poklesem o 1,4 %. Lépe skončil i S&P/Case Shiller index. Ten v únoru dosáhl 5,8 % při očekávání na 5,7 %.

Ropa a dolar

Brent dnes nakonec vzrostl o +1,36 % až na 52,30 USD/barel, WTI pak o +1,06 %, což odpovídá 49,75 USD/barel. Tento růst byl podpořen očekáváním ohledně zítřejších dat amerických zásob černé komodity, které zveřejňuje American Petroleum Institute. Dle odhadů by změna za poslední týden měla odpovídat poklesu o 1,6 milionu barelů.

Dolar byl i dnes doslova převálcován eurem, které opětovně prorazilo hranici 1,09 EURUSD.  Aktuálně se obchoduje na 1,093 dolaru za euro.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Ve finanční skupině Roklen začínal v roce 2014 jako editor. Postupně se vypracoval na pozici hlavního editora a analytika devizových trhů. Aktuálně je šéfredaktorem finančního portálu Roklen24 a hlavním FX analytikem. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.

 Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.