Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Konec intervencí v dubnu, či v květnu. Jak ho zobchodovat?

AKTUALIZOVÁNO – Kdy ČNB ukončí intervence? Otázka, se kterou se v poslední době setkáváme téměř denně. Dnes svůj tip zveřejnila londýnská pobočka Bank of America. Obdobně jako u ostatních analytiků i v tomto případě je „exit“ očekáván v dubnu, či na začátku května. Jak ho zobchodovat?

Hlavním důvodem ukončení intervencí bude příliv dobrých dat, který bude navíc doplněn „roztříštěnou“ bankovní radou ČNB. Vzhledem ke změnám jejího složení, kdy dva noví bankéři byli jmenováni v červenci a dva další budou v únoru, ze „staré gardy“, která stála u zavedení obrany koruny, zůstanou pouze dva bankéři. Podle BofA se tak většina rady nebude cítit zavázána prodlužovat nastavenou politiku.

Svou roli samozřejmě hraje i příliv spekulativního kapitálu. „ČNB se z principu neobává akumulace devizových rezerv,“ přepisuje agentura Bloomberg slova ekonomického týmu banky. „Nicméně, desítky miliard euro nahromaděné během krátkého času banku donutí k obezřetnosti.“

Bilance ČNB a nejistý scénář podle Bank of America

ČNB trhá intervenční rekordy. Exit přijde ve 2. čtvrtletí

Stejně jako tomu bylo u jiných, i Bank of America varovala před horlivou vírou ve skokové posílení koruny po intervenčním exitu. I v tomto případě sází ekonomka Mai Doanová na následné vybírání zisků spekulantů, které by mělo působit jako brzda mnohými očekávaného intenzivního zpevnění české měny.

Jak na „exitu“ vydělat?

Do čeho investovat v souvislosti s očekávanou akcí ČNB? Bank of America doporučuje sázku na jednoletý CZK úrokový swap, kde se čeká nárůst fixní úrokové sazby z 15 bazických bodů na 50.

„V tomto případě nejsou aktuální sazby přizpůsobené inflaci, stejně tak tomu je i u rizika dvousměrného pohybu kurzu koruny po ukončení intervencí,“ míní Bank of America.

„Investoři za jednoletý CZK úrokový swap aktuálně platí 15 bazických bodů (fixní sazba). Tříměsíční PRIBOR, neboli variabilní sazba, se nachází na 28 bodech. Jakmile dojde na ukončení intervencí, fixní sazba swapu se zvýší, řekněme na oněch 50 bodů, jak Bank of America předpovídá. Tím pádem investoři mohou realizovat jak pozitivní carry v podobě rozdílu mezi 15 b.b. a 28 na tříměsíční periodu, tak i zisk, v případě naplnění predikce, na fixní sazbě. Jednoduše swap prodají za 50 bazických bodů,“ okomentoval sázku Bank of America Libor Straka, Head of FX skupiny Roklen a bývalý trader z JP Morgan a Barclays.

O koruně se mluví, hodně mluví…

UBS sází na forward

Švýcarská UBS rovněž zveřejnila svůj investiční tip, který by měl profitovat z ukončení intervencí. Banka predikuje, že ČNB půjde do akce během druhého kvartálu, přičemž hlavním důvodem bude rostoucí jádrová inflace a zlepšující se stav trhu práce.

Koruna by podle švýcarských odhadů mohla tento rok posílit ne více než do pásma 25,80 až 25,90 EURCZK s poznámkou o tom, že čeští exportéři jsou již dostatečně zajištění proti dalšímu posílení. Investoři by v tomto směru měli vydělat především na 6měsíčních EURCZK forwardech, jejichž cena je vzhledem k riziku dřívějšího „exitu“ stále podhodnocena, míní UBS.

(Ne)končící intervence

Podle Davida Vávry z OG Research existuje další možnost, a to konec závazku, který však nebude spojen s koncem intervencí.

„Možná se dočkáme taktického překvapení, ve kterém bude závazek obrany koruna zrušen, ovšem ČNB bude i nadále intervenovat,“ přepisuje Vávrova slova Bloomberg. V návaznosti na to, by mohlo dojít k řízenému posílení koruny, a to až do pásma 26 – 26,5 EURCZK ke konci letošního roku.

„Závazek skončí dříve či později,“ míní Vávra. „Banka nemůže být jednoduše imunní vůči svým rostoucím devizovým rezervám, u kterých existuje potenciál kurzových ztrát. Investoři už tak dávno ví, že obrana koruny je doslova nechtěné dítě.“

Raiffeisen: Spekulace nepolevují, ČNB zváží záporné sazby

Střídmější Goldman Sachs?

Banka Goldman Sachs se rovněž připojila k odhadům ostatních. Podle analytičky Sary Grutové by koruna po uvolnění závazku měla ve střednědobém období mírně zpevnit o 2 až 3 %. Kurz by se tak během tří měsíců měl dostat na 26,4 koruny za euro, během 6 pak na 26,3 EURCZK a během roku na 26,2 EURZCK.

„Zatímco náš základní scénář pracuje s tím, že intervence budou ukončeny na začátku druhého čtvrtletí, existují rizika dřívějšího načasování, a to především ve spojitosti s nákupním tlakem na korunu,“ přepisuje Bloomberg slova Grutové. Tento krok by zmírnil náklady ČNB a byl by efektivnější než zavedení záporných úrokových sazeb. Na druhou stranu, banka by tak přišla o svou dosavadní kredibilitu, míní analytička.

Odhady po-exitového vývoje nejsou ani v případě Goldman Sachs sázkou na jisté zpevnění. Koruna by mohla stejně tak i oslabit, a to vinou uzavírání pozic spekulujících na její posílení.

Jak to vidí ČNB?

Ve smršti všech výše zmiňovaných komentářů dnes promluvil i člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal. Ten během konference Euromoney ve Vídni zopakoval, že „stále věří ve vhodný čas ukončení závazku, a to zhruba v polovině tohoto roku.“

K tomu pak navíc dodal, že je trh v korunách naprosto překoupený. „Lidé příliš věří tomu, že nastane nečekaný švýcarský scénář,“ přepisuje bankéřova slova agentura Reuters.

Pravdou je, že srovnávání se Švýcarskem opravdu není na místě, jelikož tamní centrální banka nikdy nespecifikovala dobu ukončení kurzového závazku. Její akce byla tudíž naprosto nečekaná, což se projevilo ve skokovém posílení franku o více jak 40 %. V případě koruny se o možné době hovoří už dlouho, díky čemuž mají obchodníci dostatek času na zajištění. Výkyv kurzu by tedy neměl být tak razantní.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter