Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Fintech Daily: Wall Street pod palbou blockchainu

Blockchain a trh derivátů na Wall Street. Citigroup a holografické obchodování.

Wall Street opět „podleha“ blockchainu

To, že největší banky pracují na začlenění technologie blockchain do svého fungování na trhu, se dozvídáme ze všech koutů světa. Obzvláště se tak děje na nejznámější burze světa, kterou Wall Street bezesporu je. Jako poslední se na projekt „blockchain“ zaměřila společnost JP Morgan společně s Citigroup. Terčem jejich testu byl trh se swapy úvěrového selhání (Credit Default Swap, CDS).

Tento druh derivátu, kromě toho, že stál o zrodu poslední finanční krize, se stále používá jako určitý druh „pojištění“ proti defaultu podkladového aktiva, ovšem v některých případech rovněž i jako čistě spekulativní a vysoce rizikové aktivum. Ve Spojených státech se derivát obchoduje na mimoburzovním, tzv. OTC, trhu, přičemž banky mají za úkol spojit kupce a prodejce CDS. Obchody jsou pak prováděny prostřednictvím služby datové společnosti Markit, což zahrnuje i informační povinnost vůči největšímu americkému clearingovému domu Depository Trust & Clearing Corp (DTCC). A právě ten byl do testu nového systému rovněž začleněn.

Podle serveru Wall Street Journal byly výsledky pozitivní. Blockchain se ukázal opravdu jako mnohem rychlejší systém, který všem účastníkům transakce znatelně snížil náklady. „Inkoust na papíře ještě neuschnul, ale výsledky se ukazují jako velice pozitivní,“ potvrdil Chris Childs, CEO společnosti DTCC.

Test byl simulován na měsíčním objemu obchodů s CDS, které dosahují hodnoty zhruba 6,7 bilionů dolarů. Jednotlivé transakce patřící k příslušným serverům byly jednoduše přesunuty do blockchain systému, do něhož měli přístup všichni jeho členové. Ti tak během chvíle získali jasné informace o konkrétních transakcích a subjektech na nich se podílejících se.

I přes pozitivní výsledky, zavedení nové technologie do reálného obchodování může trvat roky. Vše v podstatě záleží na tom, zda budou banky ochotny systém přijmout, ale rovněž, a to je klíčové, na postoji samotných regulátorů.

Citigroup laškuje s virtuálním obchodováním

Citigroup se kromě aplikace blockchainu zaměřuje i na práci s virtuální realitou. Její využití by dle společnosti bylo možné právě v reálných obchodech s cennými papíry.

Banka si ke své práci vybrala holografický headset Hololens od firmy Microsoft, díky kterému vytvořila pracovní „stanici“, v jejímž rámci tradeři pracují s třístupňovým systémem zobrazování vybraných dat.

Postačí k tomu základní fyzická jednotka a holografické brýle. Sami obchodníci si pak vyberou taková data, které jsou pro ně relevantní, a umístí si je do holografické sféry nad hlavním počítačem. Pomocí pohybů a hlasových příkazů pak s tabulkami a grafy mohou pracovat více do hloubky.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter