Úroky a volatilita katem amerických bank


13:56 • 14. října 2015

Tagy: Banky, americké akcie, Bank of America, Wells Fargo, výsledková sezóna

(Aktualizováno 14:25) Americké banky včera odstartovaly výsledkovou sezóny za třetí kvartál. Jako první reportovala JP Morgan Chase, která však očekávání analytiků nepotvrdila. Minimální úroky společně bouřlivým vývojem trhů neúprosně srazily tržby a tedy i výsledný zisk na jednu akcii.

Dnes po JP Morgan přebrala štafetu Bank of America. Ani ta však nepřekvapila. Za poslední tři měsíce její tržby meziročně klesly na 20,9 miliardy dolarů, při očekávání na 20,7 miliardách. Oproti loňskému roku tak jde o pokles z částky 21,43 miliardy dolarů.

Zisky za třetí čtvrtletí se vyšplhaly na 4,51 miliardy dolarů, to odpovídá zisku na akcii o velikosti 0,37 dolarů. Konsensus počítal s 0,33 dolaru za akcii. V porovnání s loňskými čísly jde o lepší výsledek, jelikož za 3Q 2014 banka reportovala ztrátu o velikosti 232 milionů dolarů.

CEO banky Brian Moynihan poukázal, že za horšími výsledky stojí zvýšená volatilita trhů a prostředí nízkých úrokových sazeb. Tržby z tradingu banky klesly po účetním upravení o 3,8 % na 3,16 miliardy dolarů z loňských 3,29 miliard. Úrokové příjmy pak klesly na 9,51 miliardy dolarů z 10,49 miliard z předchozího kvartálu a z loňských 10,22 miliard dolarů.

Pozitivem budiž, že se bance podařilo opravdu razantně snížit své náklady, a to meziročně o 31 %. Lví podíl na tom nese především fakt, že BoA už nebyla tolik zatížena právními náklady, jako tomu bylo minulý rok.

Akcie Bank of America si v premarketu připisují více jak 1,8 %.

Wells Fargo

Jako další vyhlásila své výsledky banka Wells Fargo. Té se dařilo poměrně lépe. Za třetí kvartál dosáhla tržeb o velikosti 21,9 miliardy dolarů, při očekávání na 21,76 miliardách. Zisk tak skončil na 5,8 miliardách dolarů, což odpovídá zisku na akcii 1,05 dolarů, konsensus byl nastaven na 1,04 dolarech. Výsledek je tedy lepší, jelikož minulý rok dosáhla banka zisku 5,73 miliardy dolarů a EPS 1,02 dolarů za akcii.

Velká část strategie banky se letos nese ve znamení akvírování aktiv a byznysu, kterých se zbavovala společnost General Electric v rámci svého ústupu ze sektoru bankovnictví. Jednalo se především o nákup komerčních, leasingových a hypotečních sekcí.

Lepší výsledek největšího amerického poskytovatele hypoték byl dosažen především díky tomu, že se banka angažuje obzvláště v oblasti poskytování úvěrů. Tradingový segment nemá tak velkou váhu, a tudíž nebyla banky tolik zasažena silnou volatilitou trhů, jako tomu bylo u konkurence.

Akcie Wells Fargo v premarketu klesají o 0,8 %.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něj byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.