Švédsko: Šestihodinová pracovní doba? Až příliš drahý luxus

Švédsko je známé pro svůj závazek snažit se udržet občany své země spokojené. Proto se tamní politici pokusili zjistit, zda by byli lidé šťastnější, pokud by místo osmi hodin pracovali jen šest hodin denně. Ukázalo se však, že takové dodatečné štěstí by vyšlo příliš draho.

V rámci vládní studie bylo mezi obyvatelstvem druhého největšího švédského města Göteborg vybrána skupina osmi desítek pracovníků – zdravotních sester z domova pro seniory. Těm byla na dva roky zkrácena původně 40hodinová týdenní pracovní doba na 30hodinovou. Výše platu přitom zůstala stejná.

Výsledky studie, které byly zveřejněny začátkem ledna, byly asi takové, jaké byste očekávali. Zdravotní sestry, jež se zúčastnily experimentu, uváděly že při šestihodinové denní pracovní době se cítily šťastnější, zažívaly méně stresu a práce je více bavila.

Jistý kladný efekt zaznamenal i samotný domov pro seniory. Zdravotní sestry čerpaly dvakrát méně nemocenské a rovněž kvalita péče o pacienty zlepšila. Sestry byly ochotné nejen odvést nutnou práci, ale také se snažily vytvořit pro seniory bohatší program. Město, které je provozovatelem zařízení, však usoudilo, že se jedná o příliš nákladnou záležitost, a proto v experimentu dále nebude pokračovat.

Volvo po více než 50 letech není nejprodávanější ve Švédsku

Domov pro seniory si totiž pro pokrytí pracovní doby musel ke stávajícím 80 zdravotním sestrám najmout ještě 17 dalších, v důsledku čehož se značně zvýšily mzdové náklady. „Provést plošné zkrácení pracovní doby je momentálně příliš nákladnou záležitostí,“ řekl Daniel Bernmar, místní politik, agentuře Bloomberg.

Bernmar však věří v dlouhodobém horizontu se jedná o krok správným směrem, který by nejen učinil stávající pracovníky šťastnějšími, ale také by dal práci těm, kteří práci najít nemohou. „Čím se stáváme bohatšími, tím více bychom měli využívat výhod tohoto bohatství jinými způsoby, než je koupě nového auta či zvyšování spotřeby,“ dodal Bernmar.

Některým soukromým firmám ve Švédsku se již zkrácená pracovní doba na šest hodin denně osvědčila, což dokazují jejich zvyšující se zisky. Jako první vyzkoušela zkrátit pracovní dobu již před 14 lety pobočka japonské Toyoty rovněž ve švédském Göteborgu. V posledních letech experimentuje se zkrácenou pracovní dobou stále více firem, přičemž se jedná zejména o technologická pracoviště, kde je od zaměstnanců vyžadována vysoká soustředěnost na práci.

 

Newsletter