Jüan padá, kupujte bitcoin? Ne tak rychle…

Digitální měna bitcoin má za sebou zajímavý vývoj. Poté, co se cena této kryptoměny letos vyšplhala až nad 750 dolarů, přišlo ochlazení, které vykrystalizovalo v aktuálních 670 dolarů. Silný růst byl odůvodňován faktory, jako je obava z brexitu, blížící se půlení či boom zájmu o blockchain, který se přelil na trh s bitcoiny. Hojně se objevovaly i komentáře poukazující na čínskou měnu jüan, které však dnes jako by ztrácely svou předchozí váhu….

Čínský trh patří z hlediska bitcoinu k těm největším. Pravdou je, že ekonomika rudého draka se dlouhodobě potýká s problémem zpomalujícího růstu, což je věc, kterou tamní vláda těžce nese.

Možné řešení se nabídlo ve formě devalvace domácí měny, jejíž nejzvučnější příklad byl pozorován v srpnu minulého roku. Teď se situace opakuje. Čínská vláda se rozhodla jüan dále oslabit a posunout tak jeho úroveň zavěšení na dolar. Jenže to, co předtím mnozí brali jako signál pro nákup bitcoinu, jak se zdá, pozvolna selhává.

Podle dat agentury Bloomberg provedla čínská centrální banka 27. června devalvaci jüanu o zhruba 0,9 % až na 6,6375 USDCNY, přičemž další vývoj měnový pár dostal ještě dále, a to až k 6,642 USDCNY. Nicméně, cena bitcoinu se v důsledku těchto událostí sotva pohnula, což odpovídá pásmu fluktuace mezi 630 až 660 dolary během 27. června. O den později se rozmezí ještě zmenšilo, a to na 640 až 660 dolarů za bitcoin, jak uvádí server CoinDesk. Aktuálně se bitcoin obchoduje na 670,52 USDBTC.

Tento vývoj tak zcela neodpovídá tomu, co bylo pozorováno například 24. června, kdy si kryptoměna připsala 8,7% růst, zatímco jüan se obchodoval na zhruba 5,5letém minimu vůči americkému dolaru.

Důkaz vs. spekulace

Server CoinDesk se na souvislost oslabení čínské měny a vývoje bitcoinu zeptal několika expertů. Jejich odpovědi však šly převážně proti obecnému smýšlení.

Petar Zivkovski, operační ředitel obchodní platformy Whaleclub, je přesvědčen, že myšlenka vlivu devalvace čínské na růst ceny bitcoinu je pouhou pověrou. Podle něj nejde o nic jiného než o mýtus, kterého se chybně chytla mainstreamová média.

„Bitcoin je čistě spekulativním aktivem,“ řekl Zivkovski. „Jakákoliv novinka o devalvaci jüanu, která je dnes už spíše očekávanou záležitostí než překvapením, je pouze záminkou obchodníků k nákupu, aniž by měla jakékoliv reálné opodstatnění na straně poptávky čínských držitelů bitcoinu.“

Arthur Hayes, CEO a jeden ze zakladatelů platformy BitMEX, je pak přesvědčen, že kroky čínské centrální banky ovlivňují výhradně zahraniční obchodníky, nikoliv ty domácí. Neboli, „devalvace jüanu nikterak nenutí čínský lid nakupovat bitcoiny jako prostředek útěku před kapitálovými kontrolami.“

Jak se zdá, signál v podobě oslabení čínské měny je přehnaně nadhodnocený bez jakéhokoliv reálného základu, který by odůvodňoval víru v dlouhodobý růst bitcoinu. Jediné, čeho se v tomto případě můžeme dočkat, je zvýšená volatilita, jež může bitcoin poslat o něco výš, ovšem pouze krátkodobě. Následná konsolidace na předchozí úrovně na sebe nenechá dlouho čekat.

„V posledních třech případech, kdy Čína devalvovala svou měnu, včetně toho z předchozích dní, cena bitcoinu krátkodobě vzrostla, aby posléze opět spadla,“ řekl Zivkovski. „To je tedy jasný důkaz, že tento krok nemá dostatečnou sílu na to, aby nastavil nový a především dlouhodobý trend.“

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter