Goldman Sachs zhoršuje výhled pro akcie i ekonomiku


14:55 • 29. září 2015

Tagy: Goldman Sachs, prognóza, americké akcie, HDP

Americká investiční banka Goldman Sachs v úterý snížila svou prognózu pro akciový index S&P 500 pro zbytek roku. Reaguje tak na kombinaci pomalého tempa čínské a americké ekonomické aktivity a také na pokles cen ropy. Cílovou hodnotu indexu S&P 500 banka snížila o 5 procent na 2000 bodů, zatímco dřívější výhled počítal s růstem indexu na 2100 bodů.

Index S&P 500 klesl v pondělí na měsíční minimum a zavíral téměř o 2,6 procenta níže na bezmála 1882 bodech. V letošním roce tento index ztratil již 8,6 procenta. Pro srovnání, index Dow Jones klesl přibližně o 10 procent, Nasdaq pak o 4 procenta.

Goldmani také snížili svůj odhad zisku na akcii pro rok 2015. Ten v indexu S&P 500 zkrátili o 4 procenta na 109 dolarů z dřívější predikce 114 dolarů na akcii.

Analytici banky předpovídají, že americká ekonomika v roce 2016 poroste tempem 2,4 procenta. V dřívějších předpovědích banka odhadovala tempo růstu největší světové ekonomiky na 2,8 procenta. Rozhodla se snížit také odhad globálního růstu mimo USA na 3,7 procenta z dřívějších 4,3 procenta. Vyjádřila se také k monetární politice americké centrální banky – očekává, že Fed začne zvyšovat úrokové sazby v prosinci letošního roku.

Napsat autorovi RSS

Vojtěch Černohorský je student navazujícího magisterského oboru Ekonomická analýza na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o finanční trhy a ekonomii. V Roklen24 působí na pozici junior editora.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.