Rozpolcená Wall Street: Rekord, vzývání inflace i chlad z technologií

,
23:09 • 14. listopadu 2016

Tagy: Wall Street, americké akcie, Akcie, Technologie

Akcie ve Spojených státech na počátku nového týdne uzavřely smíšeně; indexu Dow Jones se opět podařilo mírně překonat předchozí rekordní maximum. Technologický sektor prudce oslabil, naopak finanční společnosti výrazně posílily, protože investoři sázejí na růst úrokových sazeb.

Index Dow Jones v závěru obchodování stoupl o 21,03 bodu, tedy 0,11 procenta, na 18.868,69 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 klesl o 0,25 bodu, neboli 0,01 procenta, na 2164,2 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 18,72 bodu, čili 0,36 procenta, na 5218,40 bodu.

Technologické společnosti jsou pod tlakem od prezidentských voleb, protože investoři lijí peníze do sektorů jako finanční, průmyslový a energetický. U těch se očekává, že budou nejvíce těžit z politiky nového prezidenta Donalda Trumpa.

Index finančních společností dnes stoupl o 2,3 procenta. Od oznámení výsledků voleb již index posílil o 10,8 procenta díky očekávání deregulace sektoru a růstu úrokových sazeb. Trhy věří, že centrální banka USA (Fed) zvýší úrokové sazby na svém prosincovém zasedání, napsala agentura Reuters.

Index technologického sektoru naopak oslabil o 1,7 procenta. Od voleb již index ztratil tři procenta. Akcie Applu klesly o 2,5 procenta a oslabily i akcie Facebooku a Microsoftu. Analytici upozorňují, že technologický sektor v posledních letech posiloval a investoři nyní začínají přesouvat peníze do jiných odvětví, jako bankovnictví, protože akcie těchto firem jsou relativně levnější a měly by nyní těžit z růstu úrokových sazeb.

Americký dolar dnes posílil a vůči koši šesti předních světových měn vzrostl na nejvyšší hodnotu za 11 měsíců. Dolar podle analytiků tlačí vzhůru sázky investorů na to, že fiskální a obchodní politika nové Trumpovy vlády podpoří inflaci. Ohromující Trumpovo vítězství také vyvolalo mezi investory obavy, že nadcházející volby v Evropě se povezou na vlně nacionalismu a snah o omezení obchodu, což má negativní dopad na euro.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.