Rozpolcená Wall Street: Rekord, vzývání inflace i chlad z technologií

Akcie ve Spojených státech na počátku nového týdne uzavřely smíšeně; indexu Dow Jones se opět podařilo mírně překonat předchozí rekordní maximum. Technologický sektor prudce oslabil, naopak finanční společnosti výrazně posílily, protože investoři sázejí na růst úrokových sazeb.

Index Dow Jones v závěru obchodování stoupl o 21,03 bodu, tedy 0,11 procenta, na 18.868,69 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 klesl o 0,25 bodu, neboli 0,01 procenta, na 2164,2 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 18,72 bodu, čili 0,36 procenta, na 5218,40 bodu.

Technologické společnosti jsou pod tlakem od prezidentských voleb, protože investoři lijí peníze do sektorů jako finanční, průmyslový a energetický. U těch se očekává, že budou nejvíce těžit z politiky nového prezidenta Donalda Trumpa.

Index finančních společností dnes stoupl o 2,3 procenta. Od oznámení výsledků voleb již index posílil o 10,8 procenta díky očekávání deregulace sektoru a růstu úrokových sazeb. Trhy věří, že centrální banka USA (Fed) zvýší úrokové sazby na svém prosincovém zasedání, napsala agentura Reuters.

Index technologického sektoru naopak oslabil o 1,7 procenta. Od voleb již index ztratil tři procenta. Akcie Applu klesly o 2,5 procenta a oslabily i akcie Facebooku a Microsoftu. Analytici upozorňují, že technologický sektor v posledních letech posiloval a investoři nyní začínají přesouvat peníze do jiných odvětví, jako bankovnictví, protože akcie těchto firem jsou relativně levnější a měly by nyní těžit z růstu úrokových sazeb.

Americký dolar dnes posílil a vůči koši šesti předních světových měn vzrostl na nejvyšší hodnotu za 11 měsíců. Dolar podle analytiků tlačí vzhůru sázky investorů na to, že fiskální a obchodní politika nové Trumpovy vlády podpoří inflaci. Ohromující Trumpovo vítězství také vyvolalo mezi investory obavy, že nadcházející volby v Evropě se povezou na vlně nacionalismu a snah o omezení obchodu, což má negativní dopad na euro.

Newsletter