Itálie spadla do recese, eurozóna zatím jen zpomaluje


08:33 • 1. února 2019

Tagy: RoklenFx, forex, fx, koruna, euro, dolar, EURCZK, USDCZK, EURUSD, Itálie, eurozóna

Včerejšímu dopoledni dominovala data z eurozóny. Výsledky ale nijak nepřekvapily. Eurozóna zpomaluje, žádné drama se ale zatím nekoná.

Meziroční růst HDP v eurozóně dle očekávání zpomalil na 1,2 procenta a mezičtvrtletní růst činil 0,2 procenta. Nezaměstnanost také bez překvapení setrvala na úrovni 7,9 procenta. Potvrzují se tak prognózy zpomalení růstu, o kterých se již několik měsíců otevřeně mluví.

V Německu klesly maloobchodní prodeje meziročně o 2,1 procenta a proti předchozímu měsíci dokonce o 4,3 procenta. Nejenže analytici nepředpokládali tak vysoký pokles, čekali dokonce meziroční růst. Zprávu doplnily údaje z německého trhu práce, kde zůstala nezaměstnanost dle očekávání na úrovni 5 procent.

Data přišla také z Itálie, na kterou se stále nezapomnělo, jakkoliv politická jednání jsou nyní v pozadí událostí zejména kolem brexitu. Italská ekonomika mírně překvapila a zpomalila meziročně na 0,1 procenta, za poslední kvartál se dokonce propadla o 0,2 procenta. Propad je tak ještě o desetinu procenta větší než v předchozím čtvrtletí. Třetí největší ekonomika eurozóny (a brzy nejspíš i Evropské unie) se tak technicky dostala do recese.

Důvody italského propadu nelze hledat jen u zpomalení celé eurozóny. Například Francie a Španělsko v poslední čtvrtletí rostly nad očekávání o 0,3 % a 0,7 % Podle italských statistiků se na propadu podepsal zejména průmysl a zemědělství, přičemž by byl mnohem větší, pokud by se naopak nedařilo lépe vývozcům.

Špatná data se podepsala na euru, které neudrželo včerejší výstup nad 1,15 EURUSD a propadlo se o 0,25 % až na 1,145 EURUSD. Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1442 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,61 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1448 do 1,1517 EURUSD.*

Česká národní banka včera prozradila, že se dalšího měnověpolitického zasedání bankovní rady bude účastnit všech sedm členů. Podle dosavadních opatrnějších vyjádření některých z členů bude pravděpodobně pokračovat pauza po sérii pěti zvyšování v minulém roce a sazby zůstanou v únoru beze změny. I tak bude zajímavé sledovat, zda se změní počet hlasů pro a proti, případně kolik lidí by dokonce hlasoval pro snižování sazeb.

ČNB také zveřejnila data o hypotékách za minulý rok, z kterých vyplynul meziroční nárůst nových úvěrů na bydlení o 15 miliard korun. Podle ČNB se tak nenaplnily pesimistické předpovědi o výrazném propadu trhu s hypotékami. „Je možné, že v letošním roce k určitému meziročnímu snížení objemu poskytovaných skutečně nových hypotečních úvěrů dojde. Nebude se však nejspíše jednat o žádné drama,“ poznamenal ředitel sekce finanční stability ČNB Jan Frait.

Včera nebyla zveřejněna žádná domácí data a koruna jen mírně posílila proti euru o setinu koruny na 25,76 EURCZK. Proti dolaru se koruně naopak dařilo a po rozpačitém dopoledni posílila až k 22,50 USDCZK.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,76 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,72 až 25,80 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,30 až 22,50 USDCZK.* 

První únorový den nás čekají zejména data o inflaci z eurozóny, u které se očekává mírný pokles na 1,4 %. Americké ministerstvo práce státy tradičně zveřejní údaje o lednovém trhu práce. Trh čeká, že americká ekonomika vytvořila v lednu mimo zemědělství 165 tisíc pracovních míst, v prosinci to bylo 312 tisíc míst. V Česku se dozvíme, jak se vyvíjel index aktivity v průmyslu v lednu.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Dominik Stroukal je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Vystudoval Univerzitu Karlovu a Vysokou školu ekonomickou, kde obdržel doktorát z ekonomie. Přednášel na řadě vysokých a středních škol, v současnosti působí na VŠ CEVRO Insititut. Je autorem několika knih, např. Bitcoin, peníze budoucnosti (2015) a Ekonomické bubliny (2019).Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.