Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

Šéf Skanska Reality: Stát a města komplikují developerům život

Pražské byty se pro střední třídu při současných cenách stávají nedostupné. Stát je v nákupu nepodpoří, situaci jim naopak znesnadňuje. Ceny přitom loni dále rostly až do historických maxim, uvedl v rozhovoru pro server Roklen24 generální ředitel Skanska Reality Petr Michálek. Jaké jsou důsledky? A jak by se podle Michálka měl stát zachovat?

V roce 2018 přesáhla průměrná cena nového bytu v Praze 100 tisíc korun za metr čtvereční. Na tiskové konferenci k příležitosti  analýz z dílny Central Group a Trigema jste uvedl, že všechny nové byty v nabídce se podařilo loni prodat. Kam se podle Vás bude nabídka a poptávka segmentu dále ubírat?

To, co se na konci loňského roku vyrovnalo, byl počet prodaných bytů během roku 2018 a počet bytů v nabídce na jeho konci. Ale poptávka jako taková je ještě větší, než je počet prodaných bytů. Je tu ale pro klienty omezený výběr, nedostatečná nabídka. Samozřejmě když někdo kupuje byt, který znamená mnohamilionovou investici, tak si chce vybrat. Pokud má výběr omezený, tak ho to v rozhodování brzdí. K tomu přičtěme strmě rostoucí ceny, zdlouhavé a komplikované povolovací procesy, které znemožňují novou výstavbu, a nabídka tu potom chybí.

Bude tento trend pokračovat i v nejbližší době?

Ano. Lze to vidět na vývoji Prahy. Ta dále poroste i díky urbanizaci a není jediný důvod, proč by měli lidé z Prahy odcházet. Poptávka tu bude, ale nabídka je stále nedostatečná. Naše sesterská společnost staví ve Varšavě, která je ani ne dvakrát větší než Praha. Loni se tam prodalo zhruba 25 tisíc nových bytů, předloni ještě více. My se v Praze pohybujeme kolem čísla 5 tisíc a říkáme si, jestli je to hodně, anebo to hodně není.

Dalším fenoménem je vymizení segmentu nových bytů pod 60 tis. Kč za metr čtvereční. Ještě v roce 2015 se zhruba 50 procent všech nových bytů prodávalo pod touto hranicí, v současnosti to není ani půl procenta. Lze situaci interpretovat tak, že si střední třída za chvíli nebude moci nové byty dovolit?

Otázkou je, co si v tuto chvíli může střední třída dovolit. Při koupi bytu rozhoduje mnoho aspektů, není to jen samotný příjem, ale celková rodinná situace. Souhlasím, že pro střední třídu se současné ceny bytů v Praze stávají nedostupné. My to vidíme na portfoliu našich klientů, kdy dříve byla typickým klientem mladá rodina, ale dnes je portfolio rozprostřené jak věkově, národnostně, tak narůstá podíl singles. Lidé si chtějí déle užívat života, nezakládat rodiny.

Jak byste zhodnotil přístup státu k segmentu výstavby nových bytů? Je avizovaná podpora dostatečná?

To, co je jednoznačně vidět, je, že vlastně jediní, kdo staví nové byty, jsou soukromí developeři. Stát nebo města tuto roli nehrají. Měly by nastavit především jasná pravidla pro development a zabezpečit dostatečnou infrastrukturu a občanskou vybavenost. Takové příklady městské výstavby typu „Černý Most“ jsou, za prvé, za neuvěřitelné náklady, za které by to žádný developer nemohl stavět. Za druhé je to taková malá kapička do moře, kde je velký otazník nad tím, co se vlastně město chystá udělat, ale budiž.

Pokud se podíváte na podporu státu, že by šla nové bytové výstavbě naproti například z pohledu snižování daní, tak také ne. Daně v průběhu let naopak rostly. Jeden a ten samý byt je mnohem více daňově zatížený. Těch věcí je více a více. My podporu státu jako takovou necítíme. Nám přijde, že stát a města nemají vizi, kam se chtějí ubírat, rozvíjet, jestli chtějí růst nebo ne a za tím si jít. Každý se navíc na developery snaží přehodit další a další povinnosti, dodatečné investice v podobě školek, škol, stejně tak existuje tendence zavádět nepromyšlená pravidla, takže ve finále podnikání nepomáhají, naopak ho komplikují.

Dalším tématem jsou zahraniční investoři v České republice. Pamatuji si z doby před rokem a půl, kdy mi na stejném místě pan Marcel Soural z Trigemy říkal, že jejich podíl je minoritní. Jak vidíte situaci dnes?

To, co vidíme v našem portfoliu, je, že podíl cizinců narůstá. A to, co vidíme na některých projektech, je, že podíl cizinců je dokonce více než poloviční. Tento trend tu je, avšak nemůžu říct, že je viditelný kompletně přes celý primární realitní trh v Praze. Lokality, které jsou v centru nebo jsou z centra dostupné, jsou zajímavé pro zahraniční klienty. Vím však, že další developeři tento trend nevidí tak jasně. Může to být spojeno s naším brandem, přece jen jsme nadnárodní korporace, nebo to může být spojeno s projekty, které zrovna v portfoliu máme, jelikož více zapadají do hledáčku zahraničních investorů. Těch aspektů může být několik.

Petr Michálek je generálním ředitelem Skanska Reality. Do rezidenčního developmentu Skanska přešel ze stavební části Skanska a.s., kde působil více než patnáct let nejprve v oblasti financování a strategických investic, posléze jako výkonný ředitel divize a člen vedení. Od roku 2016 je také členem dozorčí rady Skanska Residential Development Europe.

Newsletter