Kolik peněz je na celém světě?

Kolik peněz je na celém světě? Odpověď na tuto otázku není vůbec jednoduchá. Množství dolarů je totiž tak vysoké, že pod pouhým číslem byste si pravděpodobně ani nedokázali nic představit. Proto server Visual Capitalist ve spolupráci s Texas Precious Metal vytvořil video, které mluví doslova za vše.

 

Začněme popořadě

Roční příjem mediánu americké domácnosti činí 54 tisíc dolarů, což je číslo, které se dá k lecčemu přirovnat. Taková částka je poměrně dostatečná například na to, aby si člověk mohl našetřit na koupi auta, možná i vlastního domu v závislosti na tom, kde žije.

Pokud pak tento obnos vynásobíte osmi, dostaneme se do úrovní ročních příjmů 1 % nejbohatších Američanů. Tito lidé si ročně přijdou minimálně na 430 tisíc dolarů.

Jak miliardáři k bohatství přišli?

Známé celebrity a byznysmeni však tuto „kastu“ ještě převyšují. Příkladem budiž herec George Clooney, který dle magazínu Forbes disponuje bohatstvím o velikosti 180 milionů dolarů. Spisovatelka Rowlingová je na tom ještě lépe, její čisté jmění dosahuje jedné miliardy dolarů. I to je však stále málo ve srovnání se zakladatelem Facebooku Markem Zuckerbergem, jehož bohatství čítá 53 miliard dolarů. Rekordy pak nastavuje Bill Gates, v jehož  „peněžence“ se dá najít 75 miliard dolarů.

Nicméně, ani bohatství těch nejbohatších lidí na světě nestačí na to, abychom dosáhli čísla určujícího, kolik peněz lidé vytvořili. Autoři videa proto používají jako jednotku měření jeden „čtverec“, který se rovná 100 miliardám dolarů (viz video).

„Vrtulníkové“ peníze pouze jako teorie? Omyl, už jsou v oběhu

Světové peníze

Měřící jednotka představující 100 miliard dolarů je pak přiřazována k největším společnostem světa, přičemž některé z nich se mohou pyšnit hned několika „čtverci“. Příkladem budiž Exxon Mobil, jehož tržní kapitalizace dosahuje zhruba 350 miliard dolarů. Absolutním lídrem je pak se svými 600 miliardami dolarů firma Apple.

O penězích

Celkový objem fyzických měn, tzn. všech mincí a bankovek denominovaných v dolarech, eurech, jenech a dalších, činí zhruba 5 bilionů dolarů. Pokud k tomuto číslu přičteme bankovní účty, dostáváme se podle dat CIA World Factbook až na 28,6 bilionu dolarů, které můžeme pojmenovat „úzké peníze“ (vysoce likvidní).

To však stále není vše. Přičíst je potřeba ještě veškeré finance z peněžních trhů a dlouhodobá depozita, čímž se dostáváme na 80,9 bilionu dolarů tzv. „širokých peněz“ s nízkou likviditou. Ale ani zde nekončíme…

Blockchain, centrální banky a Friedmanova helikoptéra

„Světová Wall Street“

Všechny světové akciové trhy dohromady dosahují celkem 70 bilionů dolarů. Ty dluhové pak 199 bilionů. Zapomínat se nesmí ani na deriváty a veškeré kontrakty, jejichž hodnota vychází z určených podkladových aktiv. Podle údajů Banky pro mezinárodní vypořádání by pomyslná hodnota této skupiny mohla dosahovat až 630 bilionů dolarů. To se však týká pouze mimoburzovních derivátu (tzv. OTC). Pravdou je, že nikdo nezná pravou velikost celkového derivátového trhu. Některé odhady dokonce tvrdí, že celková výše by mohla dosahovat až 1,2 biliardy dolarů i více (biliarda= 1015)​​​​​​​.

Seznamte se s nejnebezpečnější bankou světa

Není se tedy čemu divit, že se objevují silní kritici této oblasti, kteří poukazují na její rizikovost pro globální finanční systém. Ostatně jak řekl sám Warren Buffett, deriváty jsou pouze a jen „finanční zbraně masového ničení.“ Nevěříte? Pro úplně nejlepší představu postačí, pokud si oněch 1,2 kvadrilionu dolarů srovnáte například s globální úrovní HDP….

 

 

Newsletter