Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Berlusconi zachraňuje Itálii. Navrhuje paralelní měnu

Díky extrémně expanzivní měnové politice Evropské centrální banky (ECB) vypadla Itálie pro řadu investorů ze seznamu bezprostředně hrozících rizik. Jenže brzy by se tam mohla zase vrátit. A to možná mnohem rychleji, než by leckomu mohlo být milé.

Itálie má jeden velký problém – obrovský státní dluh. Zadlužení země se již vyšplhalo na rekordních 2,28 bilionu eur, což představuje 135 % ročního HDP. V eurozóně je na tom v tomto ohledu hůř už jenom Řecko se svými gigantickými 176 % HDP. A italští politici hledají způsoby, jak se velké části těchto dluhů zbavit.

Berlusconiho paralelní měna

Své řešení přitom nabízí i Silvio Berlusconi, šéf politické strany Forza Italia. Tento bývalý italský premiér navrhuje vytvoření paralelní měny. V rozhovoru reprodukovaném na německém serveru Finanzen100 Berlusconi argumentoval tím, že by zavedení paralelní měny přispělo k tomu, aby Itálie získala zpět svou měnověpolitickou suverenitu, což by později oživilo italskou ekonomiku.

Berlusconi je prý zároveň přesvědčen o tom, že taková měna je slučitelná s evropskými dohodami. Je nicméně zapotřebí značné vyjednávací obratnosti, aby se ji podařilo prosadit vůči Německu a Francii. Jinými slovy, paralelní měna v souladu s evropskými smlouvami asi tak úplně nebude.

První krok na cestě z eurozóny

Jenže to zřejmě Itálii nezastaví. Tento nápad totiž není jen bláznivým nápadem jednoho bývalého vůdce. Pravicová strana Lega Nord navrhuje zavedení takzvaných „Mini-BoTs“, které nejsou od Berlusconiho návrhu paralelní měny podle jeho slov tak daleko.

Jde o krátkodobé, neúročené státní dluhopisy, které by mohl stát použít místo peněz na placení účtů dodavatelům či v rámci sociálního pojištění. Stát by tak jednoduše tiskl peníze, aby mohl systém dál financovat a udržovat v chodu. Lega Nord se přitom také netají s tím, že tyto „Mini-BoTs“ jsou prvním nutným krokem směrem k odchodu z eurozóny.

Co přinesou volby?

Zavedení paralelní měny by se přitom mohlo na stůl dostat mnohem rychleji, než by bylo řadě investorů milé. V Itálii se brzy budou konat parlamentní volby, ve kterých by podle aktuálních průzkumů mohly strany Forza Italia a Lega Nord získat celkem téměř 30 % hlasů.  Berlusconi chce se stranami Lega Nord a menší pravicově konzervativní Partie Fratelli d´Italia – Alleanza Nazionale, která má v průzkumech zhruba pětiprocentní podporu, na začátku září ustanovit společný volební program středopravicové aliance. Jeho součástí by mimochodem mělo být také omezení přistěhovalectví a zrušení již schválené důchodové reformy.

Navíc je fakt, že více než dvě třetiny Italů v současné době podporují strany, které mají na programu odchod z eurozóny. Největší podpoře se přitom těší protestní strana Hnutí pěti hvězd komika Beppe Grilla, která se chce zbavit eura a jejíž volební preference se drží na 27 %, stejně jako preference vládnoucí sociálně-demokratické strany Partito Democratico bývalého premiéra Mattea Renziho.

 

Většina politických stran tak využívá široce rozšířeného negativního sentimentu vůči Evropské unii a zavedení eura. Mnozí Italové euro viní z problémů, se kterými se jejich ekonomika posledních devět let potýká.

Pravdou je, že italská ekonomika se té evropské vzdaluje čím dál víc. Zatímco eurozóna ve druhém čtvrtletí dosáhla mezikvartálního růstu ve výši 0,6 %, u Itálie to bylo jen 0,4 %. Tomu odpovídá i reálný příjem, který zohledňuje vývoj inflace a který u mnoha Italů leží pod úrovní dosažené před dvaceti lety.

Italský ekonomický bolehlav pro investory, banky i voliče

Co indikují dluhopisy?

Italskou bobtnající krizi začíná postupně odrážet i dluhopisový trh. Úroky u dluhopisů jsou sice při 2,1 % na směšně nízké úrovni, ale přirážka u desetiletých italských dluhopisů se oproti německým bondům již vyšplhala na 172 bazických bodů (1,72 procentních bodů). To je od 8. srpna nárůst o 20 bazických bodů.

Dominový efekt

Problém je navíc to, že jakmile Itálie jednou paralelní měnu zavede, může dojít k dominovému efektu, díky kterému se tento vývoj rychle rozšíří i do dalších zemí. Jedním z takových adeptů by mohlo být například Portugalsko, jehož zadlužení dosahuje 243,5 miliardy eur, tj. 130,5 % ročního HDP. Odhadování směru a dosahu takového padání dominových kostiček by se však v současné době podobalo spíš věštění z křišťálové koule.

Profesor z Harvardu: Připravte se na výrazně záporné sazby

Investoři by měli každopádně zprávy o dění v Itálii bedlivě sledovat. Pokud by se toto téma dostalo výrazněji na přetřes, mohlo by to mít značný dopad na trhy po celé eurozóně. A je také možné, že by ECB v takové situaci mohla mnohými již toužebně očekávané omezení programu nákupu dluhopisů ještě dále odložit.

Nobelisté vs. Janet Yellenová: Finanční krize bude

Newsletter