Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Legální daňové úniky. Americké firmy dluží stovky miliard dolarů

Pět set největších amerických podniků drží v zahraničí své zisky v objemu přes 2,1 bilionu dolarů (více než 50 bilionů Kč) s cílem vyhnout se placení daní ve Spojených státech. Pokud by firmy peníze do USA převedly, musely by tamním daňovým úřadům podle odhadů zaplatit zhruba 620 miliard dolarů. Vyplývá to ze studie Centra pro daňovou spravedlnost. Studie vychází z finančních údajů, které podniky poskytují Komisi pro cenné papíry a burzy.

Studie ukázala, že téměř dvě třetiny z 500 největších amerických podniků provozují dceřiné společnosti v zemích s nízkými daněmi, jako jsou Bermudy, Irsko, Lucembursko a Nizozemsko.

Nejvíce peněz podle studie v zahraničí drží technologická společnost Apple, a to přes 181 miliard dolarů. Pokud by se firma rozhodla přesunout peníze do Spojených států, vznikl by jí u tamních daňových úřadů dluh přes 59 miliard dolarů.

Konglomerát General Electric podle studie drží v zahraničí 119 miliard dolarů, softwarový gigant Microsoft přes 108 miliard dolarů a výrobce léků Pfizer 74 miliard dolarů, napsala agentura Reuters.

„Kongres by měl učinit rázná opatření, která by firmám zabránila využívat zahraniční daňové ráje a která by obnovila základní spravedlnost daňového systému, snížila deficit a zlepšila fungování trhů,“ píše se ve studii.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v pondělí představila návrh reformy mezinárodních daňových pravidel, jejímž cílem je omezení daňových úniků. Reforma má mimo jiné ukončit umělé přesouvání zisků do daňových rájů, kvůli němuž podle odhadů OECD vlády po celém světě každým rokem přicházejí na daňových příjmech o 100 až 240 miliard dolarů (2,4 až 5,8 bilionu Kč).

OECD návrh označuje za „nejzásadnější změnu mezinárodních daňových pravidel za téměř 100 let“. Kritici však podle agentury Reuters považují plány OECD za nedostatečné. „Tyto návrhy by nezabránily řadě velkých skandálů kolem daňových úniků z posledních let,“ tvrdí například Pamela Chisangaová z organizace ActionAid.

Newsletter