Goldman Sachs: Chtělo by to válku, anebo alespoň recesi

Finanční trhy se nachází v prostředí velmi nízké volatility. Zatím to však nevypadá, že by se mělo cokoliv změnit, a to i přes nedávný záchvěv růstu tržních výkyvů, tvrdí banka Goldman Sachs. Minimální volatilita tak nezmizí, alespoň do té doby, než budeme svědky výrazného exogenního šoku. Co třeba taková válka, anebo recese?

Goldmané nedávno vydali zprávu, ve které tvrdí, že k tomu, aby se volatilita na trzích rozhýbala, bude potřeba mnohem většího impulsu, než je restriktivní měnová politika centrálních bank. Jako příklad americká banka uvedla 14 podobných období s minimální volatilitou, kterých jsme byli svědky od roku 1928. Podle analytiků Christiana Mueller-Glissmanna a Alessia Rizziho trvaly tyto pasáže akciové historie v průměru téměř dva roky, a to s pouze krátkodobými výkyvy.

Pravdou je, že v minulém týdnu se volatilita – měřená indexem strachu VIX –  lehce zvýšila, přičemž někteří investoři se vinou toho začali chystat na dobu častějších výkyvů trhů, například právě z důvodu utahování měnové politiky některých světových centrálních bank. Goldman Sachs s tím ale nesouhlasí. Průlom současné situace je nepravděpodobný, a to bez většího rizika propuknutí recese, případně další nejistoty jako je válka.

Šílená Wall Street: Nedej bože, aby to spadlo! (ironie)

„Výkyvy volatility bylo vždy těžké předpovídat, protože často přicházejí po nepředvídatelných a důležitých geopolitických událostech, jako jsou války či teroristické útoky. Popřípadě po naprosto nečekaných ekonomických nebo finančních zvratech, jako byl ten v roce 1987,“ uvedl Rizzi s Mueller-Glissmannem. „Recese a zpomalující ekonomické cykly také obvykle vyústily ve vyšší volatilitu.“

Co tedy bude dále? Pravděpodobně nic, jelikož banka odhaduje pravděpodobnost recese v příštích dvou letech na 25 procent, což je relativně málo.

Nic výjimečného, ovšem připravit se můžete

Nízká volatilita svým způsobem není výjimečná. Objevuje se například jako následek příznivého makroekonomického prostředí s ukotvenou inflací a úrokovými sazbami. Tento trend vykazuje trh od ledna letošního roku, kdy akcie začaly postupně dosahovat rekordních hodnot a kdy ekonomický růst pokračoval a výnosy z dluhopisů se snižovaly.

Může tesák „FANG“ ještě ukázat zuby?

Riziko, kterému investoři podle Goldman Sachs v krátkém období čelí, je konsolidace, nikoliv přechod k vysoké volatilitě. Analytici banky tak kvůli této situaci doporučují ochranu pomocí prodeje a koupi stejného objemu put opcí neboli put spread strategii.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost. 

Newsletter