Řecké banky v pondělí už možná neotevřou


AKTUALIZOVÁNO 13:39 09:23 • 19. června 2015

Tagy: Řecko, finanční krize, Grexit, ECB

Evropská centrální banka dnes zasedne ke krizovému jednání kolem situace řeckých bank. „Zítra (v pátek) ještě ano, v pondělí už možná ne,“ odpověděl na zasedání ministrů financí eurozóny v Lucemburku člen vedení ECB Benoit Coeuré na přímý dotaz šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema, zda řecké banky zůstanou otevřeny.

Tempo odlivu vkladů z řeckých bank prudce zrychlilo. Je trojnásobné proti předchozímu týdnu. Za poslední tři dny klienti řeckých bank z řad domácností i firem vybrali přes dvě miliardy eur. To je asi 1,5 procenta celkového objemu vkladů vůči poslední statistice z konce dubna. Podle nejnovějších údajů řeckého listu Kathimerini pouze za včerejšek odteklo z řeckých bank 1,2 miliardy eur.

Lidé i firmy stahují peníze z řeckých bank od počátku ve strachu s blížícího se konce června možného krachu na víkend plánovaných jednání mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli. Mají strach z vyhlášení platební nechopnosti Řecka, omezení výběrů peněz z bank i stop stavu na převody peněz do zahraničí.

Tsipras: Odchod Řecka by byl počátkem konce eurozóny

V předchozích týdnech se útěk kapitálu z řeckých bank pohyboval kolem 200 až 300 milionů eur denně, maximem bylo zhruba 400 milionů eur. V dubnu odliv zrychlil na celkových 4,9 miliardy eur z březnových necelých dvou miliard eur. Za čtyři měsíce roku uteklo z řeckých bank přes 26 miliard eur, od října zhruba 30 miliard.

Mluvčí řecké centrální banky odmítl situaci komentovat. Dodal, že banka zveřejní údaje o květnovém vývoji vkladů 26. června.

Odliv zdrojů z řeckých bank vyvažuje pouze průběžný nárůst nouzové likvidity v podobě ELA linky od Evropské centrální banky. ECB dle zdrojů Bloomberg na dnešním krizovém jednání zváží navýšení ELA rámce o další tři miliardy eur, dle Kathimerini ji řecká centrální banka požádala o 3,5 miliardy eur. Pouhý den zpět byl přitom tento limit navýšen o 1,1 miliardy eur na celkových 84,1 miliardy eur.

Pokud ECB dle nové zdroje uvolní, dva takové kroky ve dvou dnech budou dokladem, že situace se začíná vážně vymykat kontrole. Běžně ECB rozhoduje o rozsahu ELA jednou týdně.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.