Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Opomíjená příležitost na pražské burze

Likérka Stock Spirits Group patří mezi přední producenty lihovin ve střední a východní Evropě. Na tuzemském trhu je jedničkou. Společnost má dlouhodobou historii, která sahá až do roku 1884. Titul je výjimečný díky vysoké návratnosti, solidním výsledkům a dlouhodobému rostoucímu trendu v oboru. 

Zajímavé nákupy managementu a převzetí majority

Na pražské burze se Stock Spirits obchoduje od roku 2013, kdy se upsala za 2,35 GBP, v přepočtu asi 70 Kč. Majoritním akcionářem byla společnost OCM, která však část svého podílu prodala. Akcionářská struktura se však od té doby změnila a největším akcionářem je nyní portugalský magnát Luis Amaral s 9,7% podílem, který chce postupně získat kontrolní podíl ve firmě. Mezi zajímavé nákupy patří například nákup 20 tisíc akcií manželky člena správní rady likérky Stock Spirits Davida Maloneyho za cenu 1,643 GBP (47,5 Kč). Dříve nakoupil 29 718 akcií výkonný ředitel Miroslav Stachowitz za 1,6825 GBP (48,7 Kč). Ten byl jmenován dočasným výkonným ředitelem skupiny po předčasném odchodu výkonného ředitele, který byl Amaralem donucen odejít. Nejednalo se o všechny nákupy, které učinil management.

Po vstupu na burzu a následnému sníženému výhledu, kdy cena akcií poklesla na nová historická minima, nakoupil management likérky Stock Spirits akcie v přepočtu asi za 10 milionů korun. Jednotlivé nákupy byly pod 50 korunami, výrazně pod upisovací cenou.

Aktivistický přístup Luise Amarala vedl v nedávné době k akvizici a získání čtvrtinového podílu irské whiskey. Společnost si rozšířila svojí nabídku o další produkt a mimo to vlastní právě značku Božkov Tuzemský nebo například Fernet Stock. Nízká zadluženost umožňuje firmě zvýšit kapitál v případě větších akvizičních cílů. Své akvizice může do budoucna směřovat i mimo Evropu, nyní podniká především na českém a polském trhu. Polský trh si prošel korekcí právě po vyšším zdanění alkoholu, a to může být důvodem, proč likérka hledá rozvoj jinde.

Právě díky růstu spotřební daně na alkohol v Polsku vydala likérka v roce 2014 profit warning. Jednalo se jednoznačně o negativní zprávu.

Akcie v reakci na snížený výhled ziskovosti ztratily více než 20 procent. Profit warning souvisel především se zvýšenou daní v Polsku a tento trend pokračoval jak ve třetím, tak i ve 4. čtvrtletí 2015. Podle výhledu se však měla situace zlepšit v roce 2016, což se také stalo. A například v letošním prvním čtvrtletí zisk likérky vyskočil o 46 procent a firma dokonce vyplatila i zajímavou dividendu kolem tří procent.

Poslední zprávy naznačují velmi silné zotavení prodejů alkoholu v Polsku. Provozní zisk se za letošní první pololetí zvýšil o třetinu. Polákům nejvíce chutnala ochucená vodka, Čechům zase Božkov. Velmi důležitou zprávou je, že se polský trh stabilizoval, což přináší robustní růst tržeb. Firma navíc optimalizovala své náklady, uzavřela například své kanceláře ve Švýcarsku a těmito ušetřenými náklady, může podpořit akcionáře ve výplatě vyšších dividend.

Pokud jde o finanční ukazatele, společnost se obchoduje na 14násobku ročního zisku, při solidní marži kolem 16 procent. Firma disponuje velmi nízkým zadlužením díky dobrému řízení managementu, který vyplácí kolem 40 procent zisku na dividendách. 

Pražská burza letos výrazně rostla, avšak stále je zde velmi zajímavá společnost, kterou by investoři rozhodně neměli ignorovat, obzvláště pokud by chtěl management získat kontrolní podíl na strategickém řízení firmy. 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter