Fed zvýšil sazby, bilanci začne osekávat ještě letos. Detailní plán je znám

Federální rezervní systém potvrdil očekávání, když po svém dvoudenním zasedání zvýšil hlavní sazbu o 25 bazických bodů do pásma 1 až 1,25 %. Banka dále představila detailní plán osekání své bilance, který by při zachování současných podmínek měl započít tehdy, jakmile bude proces úrokové normalizace v „plném proudu“ – tedy dle guvernérky Yellenové ještě letos.

Měnový výbor Fedu ve svém vyjádření uvedl, že se podmínky amerického trhu práce letos zlepšily. Tvorba nových pracovních míst sice polevila, ovšem v průměru zůstává i nadále solidní, míra nezaměstnanosti pak nakonec evidentně poklesla. Celkově se očekává, že by se kondice trhu práce měla i nadále zlepšovat.

Co se týče inflace, ta, jak ostatně potvrdila dnešní data, zpomaluje, což, jak během tiskovky řekla Yellenová, je však důsledek jednorázových faktorů. V rámci výhledu příštích 12 měsíců by růst cen měl dle Fedu sice zůstat pod 2% cílem, ovšem ve střednědobém rámci by se kolem něj měl naopak stabilizovat.

Vývoj spotřeby domácností se dle banky zlepšuje, stejně tak pokračuje i expanze kapitálových investic. Ekonomická aktivita Spojených států by tudíž měla i nadále mírně růst.

Z hlediska výhledu další manipulace se sazbami, banka vidí v souladu s původním plánem celkem tří kol navyšování během roku 2017 ještě jeden tzv. „hike“, a to do pásma 1,25 až 1,5 %.

Plán osekání bilance 

Americká centrální banka rovněž oznámila detailní plán osekání bilance o velikosti 4,5 bilionu dolarů. Této částky bylo dosaženo díky programu kvantitativního uvolňování, který Fed zavedl jakožto opatření pro vypořádání se s následky poslední finanční krize. V rámci tzv. QE banka nakupovala jednak státní dluhopisy, stejně tak i hypotékou kryté cenné papíry. Výnosy z těchto instrumentů pak následně reinvestovala, vinou čehož se její bilance nafoukla do výše zmiňovaných rozměrů.

Plán Fedu je takový, že osekání bilance bude probíhat omezováním reinvestic prostředků plynoucích ze státních dluhopisů před splatností, a to v rámci stanoveného limitu, který se bude postupně navyšovat. „Startovací“ limit byl nastaven na 6 miliard dolarů za měsíc, přičemž každé tři měsíce bude tato hodnota navýšena o dalších 6 miliard až do doby, než dosáhne 30 miliard dolarů za měsíc.

V případě hypotékou krytých cenných papírů byl ten samý měsíční limit nastaven na 4 miliardy dolarů s tím, že každé tři měsíce proběhne další zvýšení o tu samou částku až do doby, než dosáhne 20 miliard dolarů za měsíc.

Na začátku by tak Fed měl omezit celkové měsíční reinvestice pramenící z výnosů držených dluhopisů a hypotékou krytých cenných papírů před splatností o 10 miliard dolarů. Výnosy, které však získá nad rámec tohoto limitu, bude dále reinvestovat. Jakmile bude proces navyšování limitů dosažen do výše zmíněných maxim (30 mld. USD a 20 mld.USD), bilance Fedu by se měla měsíčně snížit o 50 miliard dolarů.

Podle serveru CNBC někteří zástupci banky řekli, že by tento proces měl trvat do té doby, než se aktuálních 4,5 bilionu dolarů sníží na zhruba 2 až 2,5 bilionu. Oficiální vyjádření zní, že Fed bude osekávat, dokud se aktuální bilance nesníží na úrovně nižší, než kterých jsme byli svědky v posledních letech, ovšem neměly by klesnout pod hodnoty před poslední finanční krizí.

Proces snižování velikosti bilance by měl dle slov Yellenové započít tehdy, kdy bude proces úrokové normalizace v „plném proudu“, samozřejmě za předpokladu zachování současných ekonomických podmínek, což by dle bankéřky mělo odpovídat letošnímu roku. Jeho trvání je pak očekáváno v řádech let, přičemž průběh by měl probíhat tak, aby nikterak negativně neovlivňoval finanční trhy.

Aktuální prognóza americké ekonomiky

Banka rovněž upravila svou prognózu pro rok 2017. Americké reálné HDP by letos mělo růst o 2,2 %, v březnu činil odhad 2,1 %. Míra nezaměstnanosti by měla setrvat na 4,3 % oproti březnové predikci na 4,5 %. PCE inflace by měla dosahovat 1,6 % oproti předchozím 1,9 %. V jádrovém vyjádření pak 1,7 % oproti 1,9 %.

 

Newsletter