Podpoří dolar nejdůležitější číslo z americké ekonomiky?


08:34 • 7. září 2018

Tagy: RoklenFx, forex, fx, koruna, euro, dolar, EURCZK, USDCZK, EURUSD, USA

Dolar během včerejšího dne mírně posílil, a to navzdory dobrým zprávám z Itálie a oproti predikci trhu horším výsledkům amerického trhu práce. Dnes americkou měnu čeká jedno z nejdůležitějších čísel vůbec, konkrétně tvorba nových pracovních míst mimo sektor zemědělství. 

ADP report ve spolupráci s Moody’s Analytics včera uvedl, že soukromé firmy vytvořily v USA během srpna 163 tisíc pracovních míst. To je o čtvrtinu méně než o měsíc dříve a o 14 procent méně, než očekávali analytici. Viceprezident institutu ADP Ahu Yildirmaz k tomu řekl, že „trh zůstává neuvěřitelně dynamický“ a není tedy důvod k panice. Trh sice čekal 200 tisíc míst, i tak to ale nebylo špatné číslo.

Z celkových 163 tisíc pracovních míst přidaly nejméně malé firmy do 50 zaměstnanců, a to pouhých 19 tisíc. Celkem 31 tisíc míst vytvořily středně velké firmy do 500 zaměstnanců. Naprostou většinu pracovních míst tak vytvářely velké firmy. Celkem 85 procent z vytvořených pozic vytvořily firmy poskytující služby.

Dnes se čeká nejdůležitější číslo americké ekonomiky. Ministerstvo práce zveřejní svá čísla o vytvořených pracovních místech za srpen. Analytici očekávají 191 tisíc nových míst, v červenci to bylo 157 tisíc míst. Po včerejších výsledcích ADP je ale otázka, zda i tato statistika nevyjde pod očekávání.

Eurodolar se během včerejška pohyboval mezi 1,161 a 1,166 EURUSD, na konci dne se ale vrátil na ranní hodnoty. Ve výsledku dolar posílil o desetinu procenta. Dolarový index přesto oslabil o 0,2 procenta na 95 bodů, zejména kvůli libře a švýcarskému franku. Aktuálně je kurz na 1,1637 EURUSD a dolarový index se nachází na hodnotě 94,95 bodu.

Živo bylo na rozvíjejících se trzích, které v poslední době setrvale padají. Vedle BRATS, tedy Brazílie, Ruska, Argentiny, JAR a Turecka, se ke špatným výsledkům začíná přidávat i Čína. Ta zatím ztrácí více na akciovém trhu, než na měnovém.

Český statistický úřad včera zveřejnil čísla ze tří důležitých oblastí. Průmyslová produkce v červenci vzrostla meziročně o 6,7 procenta a dvouciferným tempem rostly v průmyslu tržby i hodnota nových zakázek.

Dvouciferně rostla i stavební produkce, celkem o 14,2 procenta, přestože meziročně dle ČSÚ klesl například počet zahájených bytů o 41,2 procenta. Zajímavé je srovnání s osmadvacítkou EU, kde stavební produkce rostla v červnu o 2,7 procenta. Třetí oblastí zveřejněných dat byl zahraniční obchod, který skončil ve schodku 4,8 miliardy korun, což je o necelé tři miliardy více, než před rokem.

Koruna se během včerejšího dne ani k euru ani k dolaru příliš nepohnula, přestože během dne proti euru posilovala. Aktuálně je kurz na 25,72 EURCZK a 22,10 USDCZK

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Dominik Stroukal je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Vystudoval Univerzitu Karlovu a Vysokou školu ekonomickou, kde obdržel doktorát z ekonomie. Přednášel na řadě vysokých a středních škol, v současnosti působí na VŠ CEVRO Insititut. Je autorem několika knih, např. Bitcoin, peníze budoucnosti (2015) a Ekonomické bubliny (2019).Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.