Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Podpoří dolar nejdůležitější číslo z americké ekonomiky?

Dolar během včerejšího dne mírně posílil, a to navzdory dobrým zprávám z Itálie a oproti predikci trhu horším výsledkům amerického trhu práce. Dnes americkou měnu čeká jedno z nejdůležitějších čísel vůbec, konkrétně tvorba nových pracovních míst mimo sektor zemědělství. 

ADP report ve spolupráci s Moody’s Analytics včera uvedl, že soukromé firmy vytvořily v USA během srpna 163 tisíc pracovních míst. To je o čtvrtinu méně než o měsíc dříve a o 14 procent méně, než očekávali analytici. Viceprezident institutu ADP Ahu Yildirmaz k tomu řekl, že „trh zůstává neuvěřitelně dynamický“ a není tedy důvod k panice. Trh sice čekal 200 tisíc míst, i tak to ale nebylo špatné číslo.

Z celkových 163 tisíc pracovních míst přidaly nejméně malé firmy do 50 zaměstnanců, a to pouhých 19 tisíc. Celkem 31 tisíc míst vytvořily středně velké firmy do 500 zaměstnanců. Naprostou většinu pracovních míst tak vytvářely velké firmy. Celkem 85 procent z vytvořených pozic vytvořily firmy poskytující služby.

Dnes se čeká nejdůležitější číslo americké ekonomiky. Ministerstvo práce zveřejní svá čísla o vytvořených pracovních místech za srpen. Analytici očekávají 191 tisíc nových míst, v červenci to bylo 157 tisíc míst. Po včerejších výsledcích ADP je ale otázka, zda i tato statistika nevyjde pod očekávání.

Eurodolar se během včerejška pohyboval mezi 1,161 a 1,166 EURUSD, na konci dne se ale vrátil na ranní hodnoty. Ve výsledku dolar posílil o desetinu procenta. Dolarový index přesto oslabil o 0,2 procenta na 95 bodů, zejména kvůli libře a švýcarskému franku. Aktuálně je kurz na 1,1637 EURUSD a dolarový index se nachází na hodnotě 94,95 bodu.

Živo bylo na rozvíjejících se trzích, které v poslední době setrvale padají. Vedle BRATS, tedy Brazílie, Ruska, Argentiny, JAR a Turecka, se ke špatným výsledkům začíná přidávat i Čína. Ta zatím ztrácí více na akciovém trhu, než na měnovém.

Český statistický úřad včera zveřejnil čísla ze tří důležitých oblastí. Průmyslová produkce v červenci vzrostla meziročně o 6,7 procenta a dvouciferným tempem rostly v průmyslu tržby i hodnota nových zakázek.

Dvouciferně rostla i stavební produkce, celkem o 14,2 procenta, přestože meziročně dle ČSÚ klesl například počet zahájených bytů o 41,2 procenta. Zajímavé je srovnání s osmadvacítkou EU, kde stavební produkce rostla v červnu o 2,7 procenta. Třetí oblastí zveřejněných dat byl zahraniční obchod, který skončil ve schodku 4,8 miliardy korun, což je o necelé tři miliardy více, než před rokem.

Koruna se během včerejšího dne ani k euru ani k dolaru příliš nepohnula, přestože během dne proti euru posilovala. Aktuálně je kurz na 25,72 EURCZK a 22,10 USDCZK

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter