Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Fintech Daily: Facebook o krok blíže k platebnímu systému?

Facebook jako platební systém. Blockchain expanduje na americké repo trhy. Holandská centrální banka plánuje vlastní digitální měnu.

Bude možné platit přes Facebook?

Kolem nejznámější sociální sítě Facebook se množí spekulace. Tentokrát se však nejedná o to, zda bude, nebo nebude zavedeno tlačítko „to se mi nelíbí“, ale o možnost platit za zboží pomocí aplikace Messenger.

První krok ve světě plateb byl proveden před rokem, když Facebook umožnil svým americkým uživatelům přes Messenger odesílat drobné platby na bázi peer-to-peer. Od té doby ale debata ohledně další možné expanze poměrně uhasla. Svou vinu na tom měl i sám autor sociální sítě Mark Zuckeberg, když dementoval, že by Facebook plánoval vlastní platební systém, pomocí něhož by bylo možné platit za nákup fyzického zboží.

Dnes se ovšem debata opět rozjela, a to díky informaci serveru The Information, který provedl rozbor aktualizovaného Messengeru. Dle zjištěných informací sledovaného kódu aplikace by příští verze pro Iphone mohla obsahovat nově i vylepšený platební systém, který by spolupracoval s vybranými americkými obchody. Takový krok by byl z hlediska trendu, kdy se čím dál tím více obchodníků přesouvá právě na sociální sítě, zdál jako logický.

Rozbor kódu, který server The Information provedl, dále obsahoval náznak vzniku nové funkce utajených konverzací. K tomu však nebyly zjištěny žádné bližší informace.

Tiskové oddělení Facebooku dosud neposkytlo ani jeden komentář týkající se výše zmiňovaných spekulací.

Další výzva pro blockchain

Technologie blockchain dále expanduje. Tentokrát na zavedení nového systému pracuje americký subjekt vypořádání obchodů s cennými papíry Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC). Společnost se rozhodla ve spolupráci se startupem Digital Asset Holdings aplikovat blockchain na trhy, kde jsou prováděny tzv. repo obchody, kdy jedna strana získává likviditu a jako kolaterál poskytuje konkrétní cenný papír s tím, že je předem domluven termín a částka za jeho zpětný odkup.

Podle slov prezidenta DTCC Mikea Bodsona je dosavadní systém v této oblasti složitý a těžce neefektivní. Od zavedení nové technologie si slibuje především jeho zrychlení a maximalizaci všech detailů jednotlivých transakcí, včetně samotného vypořádání v reálném čase. Všem stranám obchodů by tak měly celkově klesnout náklady těchto obchodů, stejně tak i jejich rizikovost.

Další centrální banka s vlastní digitální měnou?

Po Bank of England se výčet centrálních bank plánujících zavedení vlastního systému s vlastním digitální měnou rozšiřuje o Holandsko. Tamní centrální banka podle serveru Banking Technology plánuje vytvoření struktury vypořádání na bázi technologie blockchain, v rámci které by měla vzniknout i nová digitální měna DNBCoin.

Informace se objevila ve výroční zprávě banky za rok 2015. Byť nebyly specifikovány žádné další detaily, blockchain je v dokumentu zmiňován jakožto prostředek snížení transakčních nákladů v rámci finančního systému. Holandská centrální banka se tak připojila ke svým kolegyním, které si rovněž pohrávají s myšlenkou vlastní digitální měny. Patří sem například Bank of England, Reserve Bank of Australia a Čínská lidová banka.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter