Proč není cena zlata 2000 dolarů za unci?


08:55 • 1. září 2016

Tagy: Zlato, komodity, dolar

Zlato se v letošním roce na pozadí politické nejistoty, trvale nízkých úrokových sazeb, činí. Meziročně narostlo až o 24 procent a v posledních dvanácti letech si vedlo lépe jen v roce 2011.

Zlaté přesycení aneb když se i ti největší žrouti přejí

V současné době se cena zlata pohybuje okolo 1300 dolarů za unci. To je, jak poznamenávají analytici Macquarie, stále 30 procent pod jeho maximem právě z již zmiňovaného roku 2011. Tehdy stála unce 1895 dolarů. Skutečný rozdíl je však ještě větší. Po očištění od americké inflace by bylo maximum v dnešních penězích více než 2000 dolarů za unci, uvedli analytici Macquarie.

S politickou nejistotou kolem brexitu, kolem amerických voleb a také v kombinaci s politikou centrálních bank, které drží úrokové sazby na nule nebo pod nulou, by mělo být zlato mnohem dražší, než tomu v současnosti je. Proč podle Macquarie zlato zatím na 2000 dolarech za unci není?

Nízká základní cena

První zjevnou příčinou je nízký základ. Minima současného cyklu bylo dosaženo nedávno, v prosinci 2015. Bylo těsně pod 1050 dolary za unci.

Nízká poptávka po šperky a fyzického zlatě

Investoři nejsou jedinými kupci zlata. Fyzická poptávka po zlatě není tak silná, jak tomu kdysi bývalo.

Zlato je denominováno v amerických dolarech

Dolar však svou hodnotu vůči ostatním měnám zvýšil. „Nejvíce důležitý posun od září roku 2011 zaznamenal mnohem silnější americký dolar. Zlato vůči dolaru ztratilo 30 procent své hodnoty. Není ale samo. Britská libra ztratila 19 procent, euro 21 procent, japonský jen 25 procent, kanadský dolar 24 procent, australský dolar 29 procent, rupie 32 procent a jihoafrický rand 52 procent.

Napsat autorovi RSS

Vojtěch Černohorský je student navazujícího magisterského oboru Ekonomická analýza na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o finanční trhy a ekonomii. V Roklen24 působí na pozici junior editora.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
Zlato

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.