Ropné šílenství. Blíže k deficitu a probuzení amerických zombií?

Ceny ropy rostou o téměř 5 %. Členové OPEC se dohodli, stejně tak i nečlenové. Bezprecedentní éra spolupráce začíná. U některých dokonce s předstihem. Co bude dál?

„Ropní“ škarohlídi ostrouhali. Ti, co nevěřili ve schopnost členů i nečlenů ropného kartelu dohodnout se, mají smůlu. OPEC svou denní produkci od 1. ledna sníží o 1,2 milionů barelů, ostatní producenti pak o 558 tisíc, což je historicky vůbec nejvyšší číslo, kterým vybrané země přispějí k formování trendu trhu s černým zlatem.

Nejvýrazněji se na osekání chce podílet Rusko a Saúdská Arábie. První zmiňovaná země hodlá produkci snížit nejvíce v rámci nečlenské skupiny, a to o 300 tisíc barelů. V případě OPEC má být lídrem Saúdská Arábie, která svou těžbu sníží o 486 tisíc barelů. Zajímavé je, že Saúdové jsou podle slov energetického ministra Khalida Al-Faliha připraveni začít jednat s předstihem a klidně i v mnohem vetší míře…

„Mohu Vám sdělit s naprostou jistotou, že od prvního ledna hodláme osekávat svou produkci ještě více, než jsou nastavené úrovně, ke kterým jsme se zavázali 30. listopadu,“ přepisuje ministrova slova agentura Bloomberg. Kam až je Saúdská Arábie odhodlaná dojít? Al-Falih během svého vyjádření poukázal až na denní produkci menší, než je 10 milionů barelů za den.

Kromě této informace přišlo další „odhalení“. Saúdský ministr totiž prozradil, že je dlouhodobě ve spojení se svým ruským kolegou – ministrem energetiky Alexandrem Novakem. Oba pánové jsou prý ve styku téměř rok, během kterého na několika tajných schůzkách společně projednávali další postup v rámci procesu snižování těžby.

Kdo zachrání ropný trh? Že by rusko-saudská koalice?

Není se čemu divit, jak Rusko, tak i Saúdská Arábie patří mezi země, které jsou na vývozu ropy těžce závislé. Nedávná doba extrémně nízkých cen se negativně podepsala na jejich příjmech, což se nutně projevilo na osekávání vládních výdajů, v případě Saúdské Arábie dokonce na privatizaci letišť či na největší ropné společnosti Saudi Aramco, kterou čeká v příštích dnech IPO.

Právě Saudi Aramco je zároveň zdrojem neoficiální informace o chystaném snižování vývozu ropy, který by se od ledna měl týkat především Evropy a Severní Ameriky. Oblast Asie by v tomto směru měla zůstat prozatím beze změny, a to díky ne tak výraznému přebytku nabídky nad poptávkou.

Přejde Putin od slov k činům? Má cenu věřit v OPEC?

Co na to analytici?

„Pokud vezmeme v potaz nastavená čísla, snižování ropné produkce je prvním krokem směrem k deficitnímu ropnému trhu,“ řekl pro Bloomberg Neil Beveridge, analytik ze Sanford C. Bernstein. „Každopádně, úroveň takové kooperace mezi členy a nečleny OPEC je naprosto bezprecedentní.“

Tato slova potvrzuje samotný vývoj na ropě, která pondělí otevřela s výrazným pozitivním gapem.

„Realita je taková, že jak Saúdská Arábie, tak i Rusko naprosto nutně potřebují vyšší ceny s tím, jak je ropa jejich vývozním artiklem číslo jedna,“ je přesvědčen Michael McCarthy, hlavní stratég společnosti CMC Markets. „V případě amerických těžařů se pak dá čekat nástup do „hry“ ještě dřív, než se ceny černé komodity vyšplhají nad 60 dolarů za barel.“

Pravdou je, že právě američtí těžaři využívající metodu frakování mohou být problémem. Vzhledem k vyšších cenám se dá čekat, že se firmy, které se ještě před několika měsíci nacházely na hraně bankrotu (tzv. americké ropné „zombie“), opět vrátí do hry, což by vidinu intenzivního zvyšování cen mohlo zabrzdit. Na druhou stranu, je potřeba vzít v úvahu, že americká produkce těchto subjektů je výrazně nižší než v případě ostatních, především těch výše zmiňovaných, zemí.

Ropa za 80 dolarů? Ano i ne

Newsletter