Proč propadl zisk Goldmanů a Citi vydělala o půlku víc?


14:34 • 15. října 2015

Tagy: Goldman Sachs, Citigroup, americké akcie, výsledky, výsledková sezóna, investice

Zcela opačně vyznívají čerstvě zveřejněné výsledky dvou klíčových amerických, nadnárodně působících bank, Goldman Sachs a Citigroup. Zatímco Goldmani utrpěli zejména pod tíhou výsledku z obchodování meziroční pokles čistého zisku o více jak třetinu, Citi naopak vydělal meziročně o víc jak polovinu více a její zisky z více jak poloviny plynou ze zahraničí.

Čistý zisk Goldman Sachs ve třetím letošním čtvrtletí meziročně padl o 36 procent na 1,43 miliardy dolarů či 2,90 dolaru na akcii z 2,24 miliardy dolarů či 4,57 dolaru na akcii a nedosáhl tak na očekávání ekonomů a analytiků podle agentury Bloomberg, kteří čekali tři dolary na akcii. Podobně dopadly tržby 6,86 miliardy dolarů při očekávání 7 miliard dolarů.

Kde hledat důvod propadu ve výsledcích? Výnos banky z obchodů s fixním příjmem padl o 34 procent. U JPMorgan Chase je to 23 a Bank of America jen 11 procent. Goldman Sachs krom jiného zatěžuje také vyjednávaní o urovnání sporů ohledně prodejů hypotečního dluhu, které vedly k finanční krizi. Urovnání se má pohybovat mezi dvěma až třemi miliardami dolarů a banky na něj vyhradila 1,45 miliardy dolarů do rezerv – to ve druhé čtvrtině roku. Odhad možných škod ale zvýšila na bezmála šest miliard dolarů.

Goldmanům se naopak dařilo u akvizičního poradenství, kde tržby vylétly o polovinu a tradingu akcií s růstem o více jak třetinu. Šéf Goldman Sachs Blankfein v září oznámil léčitelnou formu rakoviny a podstoupení chemoterapie. Výsledky v rámci telekonference nekomentuje.

Citigroup dopadla celkovými výsledky opačně než Goldman Sachs. Čistý zisk zvedla o 51 procent na 4,29 miliardy dolarů či 1,35 dolaru na akcii z 2,84 miliardy dolarů či 88 centů na akcii před rokem. Zisk je tak nad odhadem dle Bloomberg 1,27 dolaru na akcii.

Bank pod vedením Michaela Corbata prochází úsporou nákladů, prodejem části aktiv a uzavíráním části poboček. Tržby banky meziročně klesly o 7,8 procenta na 18,5 miliardy dolarů, náklady ale o 18 procent k 10,7 miliardy dolarů. Zisk z obchodování pod tlakem obchodů s fixními příjmy klesl oproti Goldman Sachs pouze o 10 procent. Faktem ale je, že ještě v polovině září finanční ředitel John Gerspach předpovídal pouze 5% pokles. 

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.