Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar navýšil ztráty nad 1,0720 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Studie: Z ropné mapy světa zmizí 1,5 bilionu dolarů

Déle než rok trvající propad cen ropy se promítá do podoby těžařského sektoru. Ceny, které se ustálily pod 50 dolary za barel, výrazně upravily mezní hranici, při níž se mnohým těžařům ještě vyplatí (respektive už nevyplatí) ropu těžit. Dnes zveřejněná studie konzultantské společnosti Wood Mackenzie, již cituje online verze Financial Times, odhaduje, že současné nízké ceny ropy vymažou z mapy plánovaných těžebních projektů investice v celkové výši 1,5 bilionu dolarů.

Jedná se o energetické projekty, které zkrátka při daných cenách ropy nedávají z ekonomického hlediska smysl, protože by nebyly ziskové. Wood Mackenzie navíc upozorňuje, že dopad levné ropy na firmy v odvětví se zhoršuje. Zrušeny byly podle odhadů již investice za 220 miliard dolarů, což je zhruba o 20 mld. více oproti předchozímu předpokladu. Z průzkumu vyplývá, že zástupci sektoru v průměru očekávají snížení kapitálových výdajů na nové těžební projekty o 20 až 30 procent.

Nastává ten správný čas investovat do ropy?

Ceny černého zlata propadají od loňského července (s mírným výdechem v průběhu letošního jara) souběhem několika faktorů, jimiž jsou slábnoucí poptávka z Číny, rekordní americká produkce i rozhodnutí kartelu OPEC držet si kvótu pro produkci a tím svůj silný podíl na trhu. Odhadovaný dopad do poklesu investic nyní začíná připomínat prudký propad trhu z poloviny 80. let, upozorňuje společnost působící jako konzultant v energetickém sektoru.

Online ceny ropy Brent sledujte ZDE, ceny WTI ZDE

Situace nevyhlíží růžově ani z pohledu počtu projektů – pro letošek jich celosvětově na schválení čeká zhruba šest, v příštím roce pak nejvýš jedenáct. Dosud byl roční průměr mezi 50 až 60. Nejrychleji na propad cen ropy na šestileté dno zareagovali tzv. onshore producenti (hloubková těžba na pevnině) ve Spojených státech, včetně těžařů z břidlic, využívajících technologii hydraulického štěpení (frakování), jimž se relativně nákladná technologie přestala vyplácet. Na trhu tak mají podle studie logicky větší šanci přežít velcí hráči s mezinárodním dosahem.

Podobně jako analytici Goldman Sachs, kteří v nedávné zprávě uvedli, že ani propad cen ropy ke 20 dolarům za barel není vyloučen a na těchto úrovních by došlo k určitému přirozenému pročištění trhu, i ze studie Wood Mac vyplývá, že delší (několik let trvající) období nízkých cen je pravděpodobně potřebnou cestou k hlubším změnám nastavení nákladů v sektoru. „Podle našeho názoru ceny ropy od roku 2017 prudce porostou a existuje riziko, že poté tlaky na růst nákladů opět zesílí.“

Newsletter