Boj o prezidentství Francie: Le Penová a Macron vyložili své karty

Dva nejpopulárnější kandidáti na prezidenta (anebo na prezidentku) Francie o víkendu zahájili hlavní část kampaně svými projevy v Lyonu. Zatímco Marine Le Penová, kandidátka Národní fronty, se držela své obvyklé ostře pravicové rétoriky, nezávislý kandidát a bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron cílil svůj první velký projev na mnohem otevřenější publikum. Čím konkrétně chtěli zaujmout své voliče?

Marine Le Penová, vůdkyně Národní fronty, kterou média obvykle spojují s přívlastky jako krajně pravicová a populistická, zahájila svůj projev v severní části Lyonu. Zaměřila se především na otázky imigrace a globalizace; například kritizovala deregulovaný obchod, který si podle jejích slov zvolili v současné době vládnoucí francouzští politici.

Podle Le Penové podporuje současný stav v zemi nevítanou globalizaci hned na dvou úrovních; jednak prostřednictvím imigrace a jednak prostřednictvím rostoucí provázanosti ve finančním světě. Kandidátka Národní fronty dále kritizovala hlavní atributy společného trhu EU, jako je volný pohyb osob a pracovních sil; „naše hranice byly vymazány a naše země se stala veřejným prostranstvím,“ citoval Le Penovou server CNBC.

Šéfka krajní pravice Le Penová vyzvala k referendu o vystoupení Francie z EU

Le Penová slíbila francouzskému národu osvobození nejen od globalizace a tyranie EU, ale i od islámského fundamentalismu. Snažila se tak snažila zapůsobit na křesťanské voliče, kteří by mohli utéct od republikánského kandidáta Francoise Fillona, jemuž momentálně na preferencích ubírá finanční skandál, do kterého je zapleten; „Nechceme žít pod jhem radikálního islamismu, to žádný Republikán nemůže akceptovat,“ křičela před burácejícím davem.

O něco dále směrem na Jih se na jinou skupinu voličů obracel Emmanuel Macron. Jeho 90 minutový projev před více než 15 tisíci příznivci, ve kterém použil staré známé heslo liberté, égalité, fraternité (svoboda, rovnost, bratrství) z Velké francouzské revoluce, se snažil cílit na zcela opačné publikum, než ostrá slova Le Penové.

Macron ve svém široce pojatém projevu vyzval Francouze k jednotě, ale také k otevřenosti k jiným názorům. Na hrozbu terorismu je podle něj třeba reagovat intenzivnější spolupráci v rámci EU, zejména pak prostřednictvím spolupráce se silným Německem.

Macron rovněž varoval před rizikem izolacionismu po vzoru Velké Británie a USA; „přemýšlím o našich britských přátelích, kteří se rozhodli opustit Evropu… přemýšlím o už několik let patrném odcizování našich amerických přátel, kteří se mohou rozhodnout opustit své historické poslání; což znamená, zajišťovat po našem boku na celém světě mír,“ citoval Macrona server CNBC.

Francie: Volbu kandidáta na prezidenta za levici vyhrál exministr školství Benoit Hamon

První kolo prezidentských voleb ve Francii by mělo odstartovat 23. dubna. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, rozhodne se v druhém kole plánovaném na 7. května. Podle nejnovějšího průzkumu provedeného agenturou IFOP vede Marine Le Penová s 25 %, kterou následuje Emmanuel Macron s 20,5 %. Třetí místo drží republikánský kandidát Francois Fillon s 18,5 % a čtvrtou pozici Benoit Hamon s 15 %, který nedávno zvítězil v primárkách Socialistické strany.

Newsletter