Bez bázně a hany. Akcioví býci vesele obchodují dál


22:06 • 27. června 2017

Tagy: Akcie, VIX, americké akcie, S&P500 , riziko

Technologické akcie nedávno citelně klopýtly, což mnohé akciové investory vyděsilo. Situace se už však, nejen u technologií, uklidnila. Index strachu, tzv. VIX, všechna možná rizika popírá. V uplynulých dnech se totiž znovu dostal na nejnižší hodnoty v historii. Bude podle něj býčí trh pokračovat, nebo nastane změna?

O kolik níže ještě může index klesnout? To je otázka, kterou si pravděpodobně pokládá spousta investorů a makléřů z Wall Street. Mezi ně patří i hedgeové fondy, které v současnosti sázejí na to, že benchmark strachu spadne ještě níže, než jsou nedávná historická minima pod úrovní 10 bodů.

VIX se měří pomocí stejného algoritmu již 30 let, a to prostřednictvím očekávané volatility akcií indexu S&P 500 na příštích 30 dnů. Poslední pokles pod hodnotu 10 bodů před rokem 2017 byl zaznamenán v únoru 2007, tedy rok před vypuknutím poslední finanční krize. Letos ale pod tuto hranici spadl hned několikrát. Naposledy právě v pondělí. Situace na trhu VIX Futures, který napovídá, zda mohou investoři očekávat velké výkyvy, je ale v současnosti nejvíce medvědí v historii. Pro server Business Insider to  to ve své zprávě uvedla Commodity Futures Trading Commision na základě dat za posledních 13 let.

XIV – nejlepší dlouhodobá investice?

Sázku proti indexu VIX analytici hodnotí jako sázku na index S&P 500, protože tyto dva benchmarky se obecně pohybují na opačnou stranu. Logicky tedy lze ze současného trendu vyvodit, že investoři jsou ohledně dalších zisků z akcií nejvíce sebevědomí za více než deset let. To je jen další z optimistických signálů, který nezastavitelný býčí trh vydává. Rostoucí cyklus tak už trvá osm let, což je druhý nejdelší úsek v historii akciových trhů. Podle statistik CBOE investoři dělají pouze nepatrné procento medvědích investic oproti těm býčím.

Ne všechny ale tyto statistiky přesvědčí. Podle Marka Kolanovice z JPMorgan je současné prostředí s nízkou volatilitou jen tichem před obrovskou bouří. Nejvíce se prý bojí nečekaného a ostrého pohybu trhů. Pokud se VIX ze současných 10 bodů posune na 20, tak by investiční strategie krátkodobé volatility mohla být na pokraji „katastrofálních ztrát“, uvedl bankéř.

Probuďte se a inkasujte dvojnásobné zisky. Předpověděl to index strachu

Obecně jsou však experti na Wall Street až nečekaně v klidu. Podle průzkumu agentury Bloomberg v průměru očekávají, že index S&P 500 zakončí rok na 2414 bodech. Pro srovnání, dnešní seanci uzavřel na 2XXX bodech.

 

RSS

Student navazujícího magisterského studia Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho oborem je hospodářská správa a hospodářské a politické dějiny 20. století. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a politiku.Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.