Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Od robocopů až ke kancelářím z 3D tiskárny. To jsou Emiráty

Z několika zaostalých pouštních měst se vyvinuly v ropnou velmoc. Poté se však dovtípily, že ropu nemohou těžit navždy, a podstoupily tak až obdivuhodnou transformaci ekonomiky. Spojené arabské emiráty jsou dnes centrem turismu a nových technologií. World Economic Forum (WEF) vybralo sedm věcí, které budete těžko hledat na jiném místě na světě.

Cílem bohaté země u Perského zálivu je stát se lídrem ve světě inovací. Ačkoliv mají několik výrazných soupeřů, tak jen dvanáct měsíců poté, co Spojené arabské emiráty oznámily, že vyvinou strategii na adaptování Průmyslu 4.0, postupně proměňují svou vizi v realitu.

První ministr umělé inteligence

Po oznámení strategie pro čtvrtou průmyslovou revoluci v září tohoto roku jednalo vedení státu velmi rychle. Mezi šesti novými ministerstvy se totiž objevilo i ministerstvo pro umělou inteligenci, které vede 27letý Omar Bin Sultan Al Olama. Vedení státu tak podniklo první krok k vytvoření celosvětově významného hubu pro inovace.

Létající taxi a Muskův Hyperloop

Emiráty se snaží ze všech sil zefektivnit dopravu v zemi. Jeden z plánů počítá s nasazením prvních taxi dronů. První test už byl úspěšně proveden v Dubaji a emirát už spolupracuje s německou firmou Volocopter, aby se tyto taxi dostaly do provozu do pěti let. Emiráty jsou také země, která se hlásí k Muskovu revolučnímu dopravnímu systému Hyperloop. Právě tato země by mohla být první, kde bude dráha zahájena v ostrém provozu, a to mezi městy Dubaj a Abú Zabí.

Miliardy na vzdělání

O zvýšených výdajích na vzdělání už léta mluví politici ve Spojených státech a snad v polovině Evropy. Nikde se však zatím nic podstatného neděje. Na rozdíl od Emirátů, uvádí WEF. Ty jsou si vědomy, že infrastrukturní projekty ani turismus je nemusí uživit napořád, a snaží se proto investovat do vzdělání vlastních obyvatel. Z federálního rozpočtu poputuje v příštím roce 17,1 procenta vládních výdajů právě na vzdělání.

Robocopové v ulicích

Země se zaměřuje i na bezpečnost na ulicích. Tam jí mají brzy pomoci robotičtí policisté. Dubaj už letos vyzkoušela prototyp robotického policisty, který byl schopen rozdávat pokuty, identifikovat lidi prostřednictvím obličejového rozpoznávání a odesílat takto nahraný záznam vnitřní kamerou zpět na policejní základnu. Do roku 2030 má prý být 25 procent policistů na ulicích bez masa a kostí.

Arabské e-commerce zajímá i Amazon

Pro zemi s největším nákupním centrem na světě asi není překvapení, že je domovem největší e-commerce značky v regionu. Startup souq.com byl natolik úspěšný, že si ho všiml i největší e-commerce gigant Amazon. Ten ho nedávno koupil za 580 milionů dolarů a chystá se s ním na expanzi do Saudské Arábie.

Kanceláře z 3D tiskárny

V emirátu nekonečných možností, tedy Dubaji, letos vznikla první administrativní budova vytisknutá pomocí 3D tiskárny. Celá „stavba“ budovy trvala 17 dní a zaměstnala pouze 18 lidí. Ve výsledku se jedná o budovu o 250 metrech čtverečních, která slouží jako základna Dubai Future Foundation. Brzy by měla sloužit na pořádání výstav nebo workshopů.

První blockchainové město

Většinu roku 2017 strávila administrativa emirátu Dubaj tím, že chystala projekt, který by pomohl místním lidem ulehčit byrokratickou zátěž v každodenním životě. Z kandidátů pro využití blockchainu se nabízí například žádosti o víza, platby za energie, obnovení průkazů nebo převody na katastrálním úřadě. Implementování tohoto systému do některých úkonů prý není daleko.

Když centrální banka vykročí tím správným směrem – Roklen24.cz https://t.co/9i5I6LbCX2 prostřednictvím @roklen24 #Singapore #fintech pic.twitter.com/NSkXnlDA3M

Newsletter