Evropská centrální banka se „brání“. Kryptoměny neignorujeme


09:35 • 22. listopadu 2017

Tagy: ECB, FinTech, Blockchain, Bitcoin

Uprostřed všeobecného povědomí o bitcoinu a jeho osvojování se zdá, že se Evropská centrální banka (ECB) drží v poslední době stranou ohledně zpráv a událostí, ačkoli v minulosti již několikrát blockchain technologie komentovala. Jak je tomu doopravdy?

Evropská centrální banka se, lépe řečeno, držela od této problematiky dál, dokud Benoît Cœuré, výkonný člen ECB, neprolomil ticho a nezdůraznil, že kryptoměny neignorují.

ECB sleduje situaci kolem krytoměn

Navzdory tomu, že tato organizace nemá oprávnění regulovat digitální měny, banka sleduje jejich vývoj a stručně zpracovává stanoviska ohledně bitcoinu i dalších, vysvětlil Cœuré postoj banky vůči kryptoměnám v interview pro Le Journal du Dimanche.

V současné době nepovažuje ECB kryptoměny za hrozbu pro euro. Cœuré uvedl, že tyto měny nepředstavují žádný monetární risk, neboť se jedná o bezvýznamné částky.

Centrální banky po celém světě kryptoměny důkladně sledují

Benoît Cœuré deníku řekl:

 „Kryptoměny jsou spekulativní finanční nástroje vytvářející rizika finanční, případně i kriminální povahy. Centrální banky důkladně sledují jejich vývoj, neboť se mohou rozšířit velmi rychle, obzvláště v zemích odklánějících se od hotovostních plateb.“

Některé země včetně Švédska si postupně osvojují bezhotovostní platby a přiklání se i k platbám v kryptoměnách. To vede k tomu, že čím dál méně využívají fyzických bankovek a mincí. To je důvod, proč centrální banky jednoduše nemohou ignorovat digitální měny, a chtějí je naopak pečlivě monitorovat.   

Benoît Cœuré nebyl jediný, kdo se vyjádřil k postoji ECB vůči kryptoměnám. V září viceprezident ECB Vitor Constancio uvedl, že technologie blockchain není hrozbou pro politiku centrální banky. Toto sdělení následovalo další, a to přímo od prezidenta ECB Maria Draghiho, který vysvětlil, že ECB nemá pravomoc k regulování nebo zakázání kryptoměn.

Zájem ze strany ECB pak potvrdil i další zástupce této instituce, a to člen správní rady Ewald Nowotny. Ten na konferenci ve Florencii nedávno prozradil, že centrální banka prý uvažuje o regulaci kryptoměn, ke které se inspirovala u Číny.

„Ptáme se sami sebe, zda by zákonodárci či centrální banky neměli zasáhnout, jako tomu bylo v Číně, kde byly kryptoměny zakázány, jelikož jsou považovány za podvod,“ přepisuje Nowotneho slova agentura Reuters. Zároveň však dodal, že trh digitálních měn není natolik velký, že by mohl vyvolat finanční nestabilitu. „Je to jako investování na akciové burze. Investoři mohou utrpět ztráty a pokud se tak stane, musí se s nimi jednoduše vyrovnat,“ dodal.

RSS

Rodák z Kyjova. Vystudoval finance se zaměřením na finanční trhy a investice na Masarykově univerzitě. V současnosti ještě studuje na právnické fakultě mezinárodněprávní obchodní studia. Zajímá se o makroekonomii, politické dění a měnové trhy. Od září 2015 do srpna 2016 pracoval jako analytik ve finanční skupině Roklen.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.