Korunu čeká netradiční víkend. Co se stane v pondělí ráno?


08:39 • 20. října 2017

Tagy: RoklenFx, forex, fx, koruna, euro, dolar, EURCZK, EURUSD, USDCZK

Českou měnu čeká netradiční víkend, investoři budou vstřebávat výsledky ostře sledovaných voleb. Na trzích se výsledky voleb projeví až v pondělí. Koruna se dál drží blízko úrovně 25,70 EURCZK, aktuálně mírně ztrácí na 25,72 EURCZK. K dolaru je kurz na 21,77 USDCZK. Dnešek je bez tuzemských ekonomických dat. Volby do Poslanecké sněmovny začnou ve 14:00, volební místnosti se uzavřou v sobotu ve 14:00. Exit polls budou zveřejněny krátce poté, výsledky zřejmě v sobotu v podvečer či později. 

Nadcházející volby do Poslanecké sněmovny nebudou mít podle ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka na kurz české měny větší vliv. „Historicky je kurz koruny na politické události necitlivý. Nevidím proto důvod, proč by koruna neměla po volbách pokračovat v dlouhodobém trendu postupného zhodnocování,“ naznačil Vejmělek.

Jak již potvrdily průzkumy, Babišovo ANO získá pravděpodobně nejvíce hlasů. O něco obtížnější by ale mohlo být následné formování vládnoucí koalice – přece jen, až osm politických stran má potenciál získat víc než pět procent hlasů. A právě to by mohlo v případě koruny znamenat určité krátkodobé riziko. 

I když ANO volby vyhraje a získá nejvíce křesel, bude muset vytvořit koalici. A právě to by mohl být problém, jelikož ostatní strany již vyjádřily svou nevoli jít „do toho“ společně s Babišem, podotkla Sara Grutová z banky Goldman Sachs. Ve výsledku by dokonce mohlo dojít i na to, že by se volby musely opakovat.

Podle Wolfganga Ernsta z Raiffeisen by jediným problémem, byť jen krátkodobým, mohlo být formování vládní koalice. Hlavní fundamenty korunového trhu tak i nadále zůstanou jinde. „Čekáme, že trend posilování koruny bude v dalších měsících pokračovat. Kupředu ho budou hnát nejen ekonomické podmínky, ale i predikce dalšího zvyšování úrokových sazeb,“ konstatoval analytik.

Euro k dolaru aktuálně oslabuje o 0,34 procenta na 1,1815 EURUSD. Na trh zřejmě dál doléhá situace kolem Katalánska. Španělská vláda totiž uvažuje o omezení jeho autonomie. Dnešek je téměř bez událostí, v USA budou v 16:00 zveřejněny prodeje existujících domů.  

 

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.