Corporate America dnes a před sto lety


19:29 • 29. listopadu 2017

Tagy: firmy, USA, Technologie, Apple, Google, Microsoft, Facebook

Spojené státy byly tradičně považovány za místo, kde kapitalismus není sprosté slovo a kde se velkému byznysu náležitě daří. To sice stále platí, i tak si ale „Corporate America“ prošla za poslední století významnými změnami. Kam se přesunulo jádro amerického podnikání? A jak se proměnilo složení hlavních hráčů? To prozrazuje infografika ze serveru HowMuch.net zpracovaná na základě dat magazínu Forbes.

Posledních sto let byznysu Spojených států lze v zásadě rozdělit na tři hlavní etapy. V raných desetiletích 20. století, v „industriální éře“, vládl americké ekonomice především těžký průmysl. Jak ukazuje infografika, v roce 1917 byla nejhodnotnější americkou firmou společnost U.S. Steel. V první desítce jsme pak našli další dvě ocelářské společnosti (Midvale Steel and Ordinance Company a Bethlehem), jakož i E. I. du Pont de Nemours orientovanou na chemickou výrobu či ropnou společnost Standard Oil.

„Zpět do budoucnosti“. Jak to bylo s Elonem a Teslou?

V „éře hardwaru“ se začaly více prosazovat moderní technologie, které daly prostor inovativním nápadům a také propojení byznysu se zábavou. V roce 1967 byla nejhodnotnější americkou společností International Business Machines (IBM) zaměřená na oblast informačních technologií, druhé místo si pak udržela telekomunikační společnost American Telephone and Telegraph (AT&T). Do top desítky se probojovaly i dvě filmové společnosti (Eastman Kodak a Polaroid) a také automobilka General Motors. Našli bychom tam rovněž i tři ropné společnosti (Gulf Oil, Texaco a již zmiňovaný Standard Oil).

Ve 21. století, kdy je internet pro Američany nepostradatelnou součástí každodenního života, pak vítězí síla myšlenky nad hmotou a přichází „éra platforem“. V roce 2017 patří první čtyři příčky v žebříčku odvětví informačních technologií. Nejdražší americkou firmou je s hodnotou téměř 900 miliard dolarů Apple, za ní pak následuje Alphabet/Google, Amazon a Facebook. V souvislosti s narůstajícím významem finančního sektoru najdeme v desítce nejhodnotnějších amerických firem také dva zástupce tohoto byznysu  (JPMorgan Chase a Wells Fargo).

Sociální média v grafech: O kolik času už vás připravila?

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.